Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

SEO Artık Sesli Aramaya Göre Şekilleniyor

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Her gün yenilenen teknolojiye bağlı olarak sürekli çalışmalarda da değişikliğe gidiliyor. SEO geçmiş zamanlarda çok basit çalışmalarla başarı yakalanan bir alan şimdilerde gerçekten profesyonel bir çalışma olmadığı sürece karşılık bulmanız mümkün değil.

Siteniz için bir çalışma yapıyor olmanız başarıya yakalayacağınız anlamına gelmekte. Yaptığınız çalışma son gelen güncellemelere uygun şekilde şekillendirmeyi başarır ve gerçek bir özveri sergilerseniz ancak istediğinize ulaşabilirsiniz. Forumda farklı konularda edilen güncel bilgiler bu yüzden paylaşılıyor ve yenilik takibini yakalamaya çalışıyoruz. Bazen çok ufak keşifler gerçekten yararlı dönüşler sağlanmasını sağlayabilmekte.

Son olarak fark edilense artık sesli arama özelliği ile kelime mantığının değişmesi. Google Sesli Arama özelliği her kesimden kişi tarafından sık kullanılanlar arasında yer almayı başladı. İnsanlar arama yaparken kısıtlı kelimelerle değil de direkt bir arkadaşına soruyor gibi arama yapıp cevap beklemekte. Bu yüzden sitenizde yapacağınız çalışmalarda sizlerde bu mantığı kullanmanız gerekli. Bununla alakalı yapılan incelemelerle kullanıcının nasıl aradığını ve yapılan aramaya karşılık sizin hangi kelimelere ağırlık vermeniz gerektiğini yorumlamaya çalışacağız.

Anroid ve İOS cihazlarda sesli arama özelliği artık belirli bir kesim fark etmeksizin en sık kullanılan özellikler arasında yer almakta. Burada kullanıcı aradığını direkt bir soru gibi soruyor olsa da yapak zeka bu konuda geliştirilmesi üzerine soruyu daha sade hale getirip cevaplandırmaya çalışmakta. Google özellikle bu konuda ciddi yatırımlar yaparak yapay zekasının direkt müşteriye net cevaplar vermesi için uğraşmakta.

Biraz kafalar karıştı sanırım. Özetle sizlerle çalışmanızı bu sesli arama özelliği için uzun anahtar kelimelerin yer alacağı şekilde de gerçekleştirin. Ancak önceliğiniz standart SEO çalışmalarına bağlı olarak ilerlesin. Google var olan yapay zekası sayesinde kullanıcı soru şekilde bir cümle iletse de ona en alakalı net cevapları anahtar kelimenin en sade haliyle bulmaya çalışmakta. Örnekleme gerekirse elbise modelleri olarak çalışma gerçekleştiriyorsanız bu alan da olan planını değiştirmeyin evet ama kullanıcının düğünden giymek için elbise modelleri olarak da ya da farklı alt kelimeler ekleyerek arama yapacağını unutmayarak var olan çalışmanızda buna da yer verin.

Sitenizin planlaması içerisinde mutlak sesli aramaya uygun ek çalışmalarınıza yer vermeye önem gösterin. Uzak soluklu bir proje içerisine yayın yapan siteyseniz sesli arama şu an kullanım oranından daha çok fazla olacak şekilde benimsenerek kullanıcı sayısını artıracak bir sistem ve sitenizi buna göre hazırlama da planlamanızda yer ayarlamanız gerek.

Ve tabi ki her şeyden önemlisi sitenizin mobil uyumu ve bu tür çalışmaların mobile göre özel gerçekleşmesi gerektiğini unutmamak gerek. İnsanlar artık evlerine kablosuz internetin en iyisini bağlatıyorlar ama bilgisayar kullanımı için değil telefonlarına kota sorunu olmadan evde rahatça keyif için.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst