Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Sessiz Hava Motoru Var mıdır?

ruzgar 

Yönetim
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
13 Ocak 2020
Mesajlar
168
Tepki puanı
5
Golden Thread
4
Puanları
18
Arkadaşlar, sondan başlayım. Sonucu direkt söyliyeyim. Sessiz hava motoru diye bir şey maalesef yok. Tabi sessizlik oldukça göreceli bir kavram. Birine göre pancar motoru gibi çalışan bir motor diğerine göre çok sessiz geliyor olabilir. Hatta hava motoru sesini sevip bu tarrr sesiyle uyuyanlar bile mevcut.

Bir çok platformda, bir çok kişiyle bu konuyu görüştüm, internette bir çok tecrübe okudum yerli ve yabancı videoları izledim. EHEIM, Resun, Sera vs bir çok hava motoru satınaldım veya akvaryumcu dostlarımda test ettim. Hepsi ses çıkarıyor arkadaşlar. Hem de gürültü denebilecek sesler.

Sonuça motor içerisinde manyetik olarak çalışan körükler var ve bu körükler hava emiyor ve hava basıyor. İstediğiniz kadar yalıtım yapın bu olgu nedeniyle gürültü oluyor. Tabiki gürültü seviyeleri motordan motora farklılık gösteriyor.

Sessiz hava motoru konusunda bir çok kişi tarafından en fazla önerilen marka Eheim. Ve ben EHEIM 3704 satınaldım. 2 çıkışlı bir hava motoru. Gürültü seviyesi gayet düşük. Rahatsız etmiyor. Gerçekten başarılı ama sessiz falan değil :) . EHEIM konusunda beni asıl üzen konu sesli çalışması değildi. Hava debisi benim için yeterli değildi. Bu debi motor çalıştıkça daha düştü ve en sonunda körükleri tutan ince metal parçalardan biri kırıldı. Yenisini almaktansa Hepsiburada'dan tam 80₺'ye yedek bacak ve körük aldım ve maalesef yine çalışmadı. Onu farklı bir yazımda anlatacağım.

1588286605340.png 1588286946889.png 1588287074689.png

Sonrasında Zaten kullandığım 4 çıkışlı Resun Air-8000 hava motorunu kullanmaya devam etim. Nasıl oldu bilmiyorum onun da 4 bacağından biri çıktı ve geri takamadım. Bantladım ve o şekilde devam ediyorum. Resun 8000 gayet sessiz ve gayet başarılı bir hava motoru. Yaklaşık 1.5 yıldır kullanıyorum ve seste veya hava debisinde düşüş yaşanmadı.

Resun Air 8000 sessizlik ve performans olarak kesinlikle önerebileceğim bir ürün. Resun zaten hava motorları konusunda tartışmasız sektör lideri.

1588288040963.png

Balıklarım çoğalmaya başlayınca 4 çıkışlı motor yetmemeye ve Resun 8000'den daha sessiz motor var mıdır acaba diye arayışlarım başladı ve İnternetten 2. el Resun LP-40 satınaldım. Biraz kusurluydu, net dolandırıldım ama ben bir şekilde sesi azalttım.

20200423_135850.jpg
Almaz olaydım. Böyle bir ses yok. Resun LP40/60 ve 100 tamamen üretimhaneler için tasarlanmış ürünler bunu anladım. Bunu da bi ara satacağım bakalım.

Sonrasında Resun LP-20 satınaldım. Üzerinde kocaman Silence Air Pump yazıyor. Yani sessiz hava motoru.

20200430_155735.jpg

Net söyleyim sessiz falan değil. Resun 8000'den çok az daha sesli fakat akvaryumlarımı coşturdu. Debiler tam istediğim gibi hatta daha fazla bile oldu 2 çıkışı körledim :) Mükemmel bir ürün fakat eşiniz ve komşularınız sesten rahatsız olabilir :) Yalıtım konusunda bir şeyler düşüneceğim fakat LP40 ve üstüne ne yapsanız boş.

JBL prosilent da Fluval da sessiz değiller. Hatta son derece yetersiz debideler. Resun-Air 8000 önerebileceğim bir model. Çok akvaryumunuz varsa, büyük akvaryumunuz varsa ve ben debi istiyorum diyorsanız Resun LP-20 çok güzel bir alternatif. Üretimhaneniz varsa zaten Resun LP-40-60 beyaz 100 alacaksınız.

Bu arada hiç denemediğim ve değinmediğim ATMAN marka var ki çok başarılı bir firma olmadığını duymuştum. Pek bir yorum da yok internette. Tecrübeniz varsa paylaşabilirsiniz.

Tüm sorularınızı buraya yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.
 
Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst