Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Sınav Kaygısından Kurtulmanın Yolları

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Sınav Kaygısından Kurtulmanın Yolları

Günümüzde her alanda iyi olabilmek için en iyiyi seçme felsefesi kendini çeşitli elemelerle göstererek kalburüstü deneyimi zorunlu kılıyor. Haliyle en iyi olanı seçme amacıyla yapılan sınavlarda “isteğinde en iyi olma” çabası kaygıyı da beraberinde getiriyor. Kaygının kontrol altında tutulamaması ya da aşırı dozda olması kişide saç beyazlaması, panik atak, astım, aşırı zayıflama, aşırı kilo alma ve stres gibi fiziksel ve ruhsal bozukluklara sebebiyet verebiliyor. Peki, kişinin başına sorun olmaktan başka bir şeye neden olmayan ‘Sınav Kaygısından nasıl kurtulabilirsiniz?
• Aslında en büyük görev velilere düşüyor. Veliler bu dönemde öğrenciyi fazla sıkmamalı, sürekli sınav ve benzeri şeyler hakkında konuşmamalılar. Öğrencinin üstüne fazla gitmemeli “baskı yapılıyor” hissi oluşturmamalıdırlar.
• Kişi hedefini ulaşılabilir düzeyde tutmalıdır fakat suyun damlalar halinde taşı deldiğini de unutmamalıdır.
• Öğrenci sınava iyi hazırlanmalıdır. Öğrenci kendini sınava ne kadar hazır hissederse o kadar özgüvenli olur ve o denli sınav kaygısından uzak yaşar.
• Sınav kaygısı olumlu da yorumlanmalıdır. Çünkü kaygı taşımak kişinin daha iyi odaklanmasını sağlar.
• Gevşeme egzersizleri yapılmalıdır.
• Kişi sınavı önceden düşünmeli zihninde olumlu ve olumsuz provalar yapmalıdır.
• Ne ön çalışmada ne de sınav esnasında “yapamazsam ne olur, insanlar ne der, ailemin karşısına yapamazsam nasıl çıkarım” gibi olumsuz düşüncelere yer verilmemelidir.
• Sınav önceden deneyimlenmelidir. Gerek oyun şeklinde gerekse ciddi bir ortamda muhakkak deneyimlemelisiniz. Böylece korkunuz azalacak ve yavaş yavaş sınav kaygısından uzaklaşacaksınız.
• Kişi “Başarısızlık durumunda sakin kalarak başarıya ulaşabilirsiniz” fikri ile hareket etmeli ve sınav baskısından uzaklaşmalıdır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst