Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Sınav Kaygısını Yenmenin Yolları

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Sınav Kaygısını Yenmenin Yolları

Sınavlar, hayatımızın her döneminde karşımıza atlatmamız gereken önemli engeller çıkarır. Ve bu engelleri başarıyla atlatırsak hayallerimize ve hedeflerimize kavuşma imkanı bulmuş oluruz. İşte bu zorlu yolda sınava tabi tutulan bireylerde bazen aşırı stres ve kaygı durumları ortaya çıkarak başarıyı olumsuz yönde etkilemektedir. Birey bazen çevresel baskılar bazen de kendi kendine oluşturduğu psikolojik başarma baskısı nedeniyle hayatı kendisine zehir edebilmektedir. Birey sınava karşı kendisine çeşitli fobiler oluşturarak depresyona girme düzeyine kadar bu süreç ilerlemektedir. Çevrenin bireyden beklediği yüksek performans ve başarı da bu kaygıyı tetikleyen önemli etkenler arasındadır. Başarısız bir sınav atlattığınızda anne babanızın ve yakın çevrenizin beklentilerini karşılayamayarak onları hayal kırıklığına uğratma düşüncesi sınava girecek olan bireyi aşırı derece de yıpratmakta ve stres düzeyini yükseltmektedir. Bu gibi durumların ortadan kalkması ve sınav döneminin daha rahat ve sağlıklı şekilde atlatılması için şu önerileri dikkate almanız etkili olacaktır.
• İlk olarak sınav stresini ortadan kaldırmanın etkili bir yolu sınava iyi bir şekilde hazırlanmış olmaktan geçer. Sınava yeterince çalışırsanız kaygı ve stres düzeyinizde buna bağlı olarak azalacaktır. Çünkü yetersizlik duygusu bireye stres kazandırır yeterli düzeyde sınava hazır olduğunu bilen birey stresle daha etkili mücadele edecektir.
• Sınav anında kendinizi aşırı telaşlı ve stresli hissettiyseniz o an sınavı bırakın ve bir dakikalığına gözlerinizi kapatarak derin derin nefes alıp verin. Bu sizi rahatlatacak ve oksijen alımı vücudunuzu gevşetecektir.
• Sınava girerken aç tok olma durumu da önemlidir. Tıka basa tok bir karınla sınava girmemelisiniz. Sınavdan önce çikolata ve şeker gibi susuzluğa yol açacak besinler yerine 1 adet elma gibi doğal ve sağlıklı besinler tüketmeniz sizi bir derece daha rahatlatacaktır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst