Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Sosyal Fobi Kadın Erkek İlişkisini Nasıl Etkiler

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Sosyal Fobi Kadın Erkek İlişkisini Nasıl Etkiler

Sosyal fobi kişiler genellikle topluluk içerisinde yapacakları her şeyden derin bir tedirginlik duyarlar. Bu tedirginlik o kadar şiddetlidir ki bu korkuyu yaşamaktansa sosyal her türlü faaliyetten uzak dururlar. Bu rahatsızlık pek çok farklı derecelerde olabilir, konuşma yada sunum yapamamaktan tutun da toplu ortamlarda yemek yiyememeye, alışveriş merkezleri gibi kalabalık yerlerde huzursuz olmaya ve hatta toplu taşıma araçlarına binememeye kadar pek çok farklı etki yaratabilir.
Sosyal fobisi olan kişiler genellikle başkalarının ne düşündüğüne kendileri hakkında yapacakları değerlendirmelere önem verir. Kişilerin beklentilerini karşılayamamak yada yanlış bir şey yapmak sosyal fobisi olan kişiler için son derece ürkütücüdür. Bu nedenle de iletişim kurdukları kişilerin her sözlerinden mimiklerinden olumsuz anlamlar çıkartmaya çok yatkındırlar. Kendilerini sürekli başarısız olma duygusuna şartlamışlardır.
Bu durum kişilerin karşı cins ile ilişki kurması konusunda da ciddi sıkıntılar yaratmaktadır. Daha en başta reddedilme korkusu bir teklif yapma yada açılma aşamasını zorlaştırma hatta imkansız hale getirmektedir. Bir şekilde bu süreci aşsa dahi sonrasında yanlış bir şeyler yapma korkusu daha fazla hata yapmaya sürükler, aynı zamanda sosyal fobi ilişkinin ihtiyacı olan pek çok sosyal aktiviteye engel olacağından bir süre sonra sorun yaratabilir. Bu nedenle de sosyal fobisi olan insanlar bunu aşamadıkları taktirde genellikle kısa bir süre sonra yalnız kalmaktadır. Zaten her şeyden önce sosyal fobisi olan insanlar yeni insanlarla tanışabilecekleri ortamlara girmekten uzak dururlar bu nedenle de bir karşı cins ile iletişime geçmesi duygusal bağlar yakalaması son derece zordur.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst