Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Sosyal Fobinin Günlük Yaşama Etkileri

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Sosyal Fobinin Günlük Yaşama Etkileri
Fobiler, insanın hayatta kalma becerilerini körükleyen korkuların aşırıya kaçmış halleridir. Bu yüzden amaçlarından saparak, tam tersi reaksiyon ile kişinin hayatında kısıtlamalara sebep olurlar. Bu fobilerin en etkililerinden biri de sosyal fobidir. Sosyal fobi, çekingen ve utangaç bir kişinin gelebileceği en korkunç seviye olup, haliyle sosyal hayatını tehlikeye atar. Her utangaç insan sosyal fobiye sahip demek değildir. Bu tanıma sahip olmak için ölçülmesi gereken, utangaçlığın ve korkuların kişiye kaybettirdikleridir. Kişi, toplum içine çıkmaktan korkuyor ve bu durumu elinden geldiğince ertelemeye çalışıyorsa, insanların onun hakkındaki düşünceleri üzerine çok fazla kafa yoruyorsa, karşısındaki kişinin her davranışının altında kendisine yönelik olumsuz bir durum ya da düşünce arıyorsa maalesef sosyal bir fobi oluşumu söz konusudur. Bu fobi çoğunlukla, kişinin yetiştirilme döneminde gördüğü muameleden kaynaklı olur. Kişi büyüme ortamında bastırıldıysa, önemsiz hissettirildiyse ya da utandırarak cezalandırma veya terbiye etme gibi bir muamele gördüyse, bu süreç onu özgüven eksikliğine itecektir. Haliyle her zaman yargılanma, hatalarının büyük tepki alacağı ihtimaliyle kendini mümkün olduğunca geri planda tutmak isteyecektir.
Bu durumun doğuşu, her zaman kusurlardan dolayı olmaz. Sosyal fobiye sahip kişi, güzel, çekici, yetenekli olabilir. Bu fobi tamamen kişinin psikolojisiyle alakalıdır. Örneğin su fobisi olan bir insan, su ona zarar verdiği için değil, onu kendine baş edemeyeceği bir unsur olarak belirlediği için korkar. Sosyal fobi de aynı şekildedir.
Maalesef sosyal fobi, bir çok fobiden daha fazla zarar verir. Çünkü birey, sosyal hayatında kafasındaki korkulardan bir türlü uzaklaşamadığı için çevre edinmek, kendini ispatlamak, bir ilişkiye başlamak için adım atmak, teklifleri kabul etmek gibi durumlarda beceri sağlayamaz ve kendi kendine acı çektirir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst