Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Sosyal Fobiyi Yenmek İçin Pratik Önerileri

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Sosyal Fobiyi Yenmek İçin Pratik Önerileri
Sosyal fobi bir kişinin toplumsal ortamlara girmesi ve sosyalleşmesi konusunda büyük sıkıntılara neden olan bir hastalık. Bu hastalık için bir uzman yardımı şart. Uzmanın vereceği kaygı azaltıcı ve rahatlatıcı ilaçlar oldukça ilerleme sağlar. Öte yandan bu kişilerin sosyal fobilerinin altında yatan nedenlere inebilmek için bir terapist ile çalışmaları da şarttır.
Peki kişisel olarak yapılabilecek şeyler nelerdir? İlk önce kendinizi ve fobinizi iyice tanımanız gerekiyor. Bunun için bir günlük tutabilir ve ya bir çizelge hazırlamayı deneyebilirsiniz. Hangi ortamlarda korkunuz artıyor, günün hangi saatlerinde daha kötü oluyorsunuz, ne sıklıkla kızarma ve kaçma ile sonuçlanan olaylar yaşıyorsunuz? Bu tarz durumları incelemek ve buna göre adım adım sorunlarınız üzerine çalışmak güzel olabilir.
İkinci bir yöntem ise özellikle kalabalıklar karşısında konuşma yapmakta ya da insanlar ona karşı bir şey sordukları zaman kötü olan hastalar için önerilir. Yapacağınız konuşmayı ilk önce kendi kendinize, bir ayna ya da pencere karşısında tekrarlayıp ardından kalabalık önüne çıktığınız zaman da kendi kendinize orada olduğunuzu hayal edin. Bunu yaparken ilk önce insanlar ile göz göze gelmek ya da onların fikirlerini dinlemek sizi zorlayabilir. Böyle olursa, role-play adı verilen yöntemi deneyin. Etrafı sizin istediğiniz bir şekilde bir oyun sahnesine dönüştürüp hayal edin. Burada kendinize zihninizde bir görev verin ve bu görevi yapıyor gibi davranın. Bu içinde bulunduğunuz ortamın gerçekliğini bir parça kırarak sizi daha rahat hissettirir.
Sosyal fobinizi yenme yolunda hızlı adımlar beklemeyin ve geri çekildiğiniz anlarda kendinize öfkelenmeyin. Bu fobi uzun zaman tedavi gerektiren bir durumdur ve kendinize öfke duymanız sadece durumu daha zor hale sokar. Alacağınız ilaçlar kimi yan etkiler yapabilir. Bu durumda sabırlı olup ilaca vücudunuzun alışması için sabredin. Terapi döneminde çıkmazlara girdiğiniz anlarda da doktorunuza güvenerek devam etmek için çaba harcayın.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst