Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Sosyal Fobiyi Yenmenin Yolları

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Sosyal Fobiyi Yenmenin Yolları
Sosyal fobi kişilerin sürekli yaptıkları işlerde, toplum içerisinde rezil olma, başarısız olma, küçük düşme korkusu yaşaması ve hatta bu nedenle tüm sosyal ortamlardan uzak durması olarak tanımlanabilir. Bu durum farklı safhalarda yaşanabilmektedir. Bazı kimseler de o kadar ilerlemiştir ki toplu taşıma araçlarına bile binmekte zorlanır binmek zorunda kaldıklarında ise aşırı derecede terler, huzursuz olur hatta bazen gidecekleri duraktan önce inebilirler. Bu kişiler hem iş hemde özel hayatlarında çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Bu zorlukların başında da iletişim kurma sorunu gelir. Yeni insanlarla tanışmakta sorun yaşarlar, sosyal paylaşımlarda sorun yaşarlar, sunum yapamaz toplantılarda gerilir ve konuşma yapamazlar. Fakat sosyal fobisi olan kişiler genellikle bu durumun farkında olmadıklarından bir uzmana da başvurmazlar. Bunu bir rahatsızlık olarak değil kendi karakteristik özellikleri olarak görürler. Sosyal fobinin farkında olanlarda zaten yaşadıkları korkular nedeni ile bir psikologa gitmeye yanaşmamaktadırlar. Kişinin kendi isteği ve çabası ile sosyal fobiden kurtulabilmesi mümkündür.
- İlk olarak tavsiyemiz bir uzman yardımı almak olacaktır. Doğru tedavi ile kısa zamanda düzeltilebilen bir rahatsızlıktır.
- Sorunu bilmek çözümü kolaylaştıran yöntemlerdendir. Bu nedenle kişiler rahatsızlıkları ile ilgili yeterli bilgi edinirseler hem durumlarının bilincinde olacaklar hem de kendilerini bazı konularda teşvik edip bu fobilerini aşma yoluna gidebileceklerdir.
- Kişi kendisinde korku ve endişe yaratan durumları belirlerse bu durumları aşması daha kolay olacaktır. Bu konuda herhangi bir arkadaşından da kendisini tetiklemesi ve bu konularda korkusunu yenebilmesi için ısrarcı olmasını isteyebilir.
- Spor yapmak, yoga yapmak ve çeşitli aktiviteler ile ilgilenmek öz güveninizi arttıracak ve size cesaret verecektir. Bu da sosyal fobinizi yenmeniz için büyük bir adımdır.
- Müzik terapisi de kişilere sosyal fobilerini yenmesi konusunda yardımcı olacaktır. Hareketli müzikler kişilerin içerisindeki enerjiyi canlandıracak ve daha atak olmaları yönünde tetikleyecektir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst