Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Stres ve Stres Bozukluğu

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Stres insanın hayatında, kişisel gelişim döneminde öncesinde ve sonrasında her daim var olan, kontrol dilebilir bir boyutta olduğu sürece insan hayatına yardımcı olan bir reaksiyon çeşididir. Başa çıkılabilir şiddetteki stres, insanın karşılaştığı olaylarda itici bir güç haline gelir. İçinde bulunduğumuz durumlar, yaşayışlar yani kısacası hayat bazen istenildiği şekilde gitmeyebilir ve insanı yoran anlar ortaya çıkabilir. Stres bu durumlarda yönetilemezse itici bir güç olmak yerine insana zarar veren bir tehdit haline dönüşür.


İnsan Ne Zaman Kendini Stresin Pençesinde Bulur?


Hayat kimi zaman berrak bir su gibi rahat iken kimi zaman ise çıkış yolu bulunamayan bir labirent gibidir. Bazen hayatın günlük işleyişi bazen ise ilişkide bulunduğumuz insanlarla kurulan iletişim bozukluğu insanın kendisini stresin pençesinde bulmasına sebep olur. Stres her zaman olumsuz durumlarda karşımıza çıkmaz. Hayatının aşkını bulduğu ve kişinin onunla evleneceği zaman, sevdikleriyle beraber bir tatile çıkılacağı zaman veyahut da yıllarca hayalini kurduğu üniversiteye giderken de insan kendini stresin elinde bulabilir. Yoğun miktarda yaşanan stres ise insan hayatını olumsuz etkiler ve yeri geldiğinde olumlu olan stresi de daimi olarak olumsuz bir pozisyona getirir.


Stres Bozuklukları İnsan Hayatını Nasıl Etkiler?


İnsan, hayatın her evresinde üzücü, kendisini boşluğa düşürecek, depresyona sürükleyebilecek olaylarla karşılaşabilir. Yaşadığı bu olaylardan kurtulmayı başarıp hayatına devam etse de kişinin hayatında var olan stres reaksiyonu olumsuz etkilenir. Yaşanılan boğucu ve umutsuz durumlar, boşanma, hapis cezasıyla karşı karşıya olma ya da bu durumları bir yakınının yaşaması gibi olaylar insanın hayatında stres bozukluğu yaşamasına sebep olur. Yaşanılan bu durum gündelik yaşamda da kendisini hissettirir ve insan hayattan zevk almayan istese dahi bunu başaramayan bir konuma evrilir. İnsanın zihninde yaşadığı bu bozukluk çarpıntı, titreme, baş dönmesi gibi fiziksel sorunlarla da insana kendisini gösterebilir. Günlük yaşamına devam etmek zorunda olan insan özellikle baş dönmesi gibi fiziksel sorunlar karşısında kendisini yaptığı işe ya da bulunduğu ortama tam olarak veremez ve verimi de otomatik olarak düşüşe geçer. Stres bozuklukları tedavisi olmayan umutsuz hastalıklar asla değildir.


Stres Ve Stres Bozukluğuyla Nasıl Baş Edilir?


İnsanın zihninde başlayan ve yavaş yavaş fiziksel fonksiyonlarına egemen olan stres ve bununla baş edemeyince gelen bozukluk, tedavisi mümkün bir sorundur. Günümüzde neredeyse bütün hastanelerin psikiyatri servisleri bulunmakta ayrıca da doktorlar bu alanda kendi kliniklerini de açabilmektedirler. Stres problemi yaşayan insanlar doğru bir tedavi eşliğinde eskisi gibi hayatlarından yavaş yavaş zevk almaya başlayabilir ve gündelik işlerinde tekrar verimli olabilirler. Yardımcı medikal ilaçlar veya uygulanan terapiler sayesinde insan fiziksel sorunlarından da başarılı bir şekilde kurtulabilir. Stres hayatımızda bizi depresyona sürükleyen bir faktör olmaktan çıkabilir ve eskisi gibi itici bir güç haline gelebilir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst