Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Strestin Vücuda Zararları Nelerdir ?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Strestin Vücuda Zararları Nelerdir ?

Vücudumuzun rahatsız edici içsel veya dışsal olaylara karşı verdiği çeşitli tepkilere stres denilmektedir. Ancak verilen bu tepkiler genellikle organizmaya zarar ile geri dönmektedir.
Kişiler günlük ve özel hayatlarında farkında olarak veya farkında olmayarak, birçok durumu stres sebebi haline getirmektedirler. Özellikle özel hayatlarında mutlu olmayan veya çok yoğun çalışma temposuna sahip bireyler bu durumlar daha fazla görülmektedir.

İnsanlar farkına vararak veya farkında olmadan vücutlarını o kadar fazla stres hormonuna maruz bırakırlar ki, bunun sonucunda dolaylı olarak birçok hastalığa da izin vermiş olurlar.
Aşırı stres sonucunda insanlarda genellikle depresyon görülmekle birlikte, panik atak gibi işlevsel bozukluklar da görülebilmektedir. Bunun sonucunda, bireylerin nefes alıp verme periyotlarını düzenleyememeleri ile b

irilikte solunum bozuklukları ortaya çıkmaktadır.
Ayrıca stres insan vücudunda dolaşım sistemi bozukluklarına da sebebiyet vermektedir ki bunların başında kalbin atım ritminin bozulması gelmektedir.
Çok fazla stresli insanlar görülen bir diğer bozukluklar ise, vücuttan atık atımı ile kendini göstermektedir. Stres sonucu yeme alışkanlıkları değişen bazı insanlarda ishal, bazı insanlar da ise kabızlık görülmesi de mümkündür.
Öte yandan yaş grupları birbirlerinden farklı birçok insanda stresin kendini gösterme şekli cilt bozukluklarıdır. Bu cilt bozuklukları sivilce, egzama, sedef gibi hastalıklar ile oluşabilmektedir.

Böyle durumlar mutlaka önce hastalıkla ilgili hekime, daha sonra da bir psikoloğa gidilmesi gerekmektedir. Ayrıca bireylerin kendilerini iyi hissettirecek aktivitelerde bulunmaları da tavsiye edilmektedir. Ki bunların arasında spor, satranç, kitap okuma, müzik gibi etkinlikler başta gelmektedir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst