Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Sunucu Yönetimi İçin Plesk Kontrol Paneli Kurulumu

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Bir sunucunuz var bunu hem uygun maliyette hem de kolay ve profesyonel bir yazılımla gerçekleştirmek istiyorsanız Plesk seçimi sizin için uygun olacaktır. Plesk kolay kullanımı sayesinde siteleriniz üzerinde tam kontrol sağlamanız ve sorunlar karşısında kısa sürede çözüm gerçekleştirmeniz mümkün.

Linux veya Windows için de kullanmanız mümkün. Kurulum için sunucuda özel bir ayarlama gerçekleştirmenize gerek yok. İki işletim sistemine de uygun bir şekilde gerekli tüm bileşenleri kurulum sırasında içerisinde barındırmakta. Bu yüzden ilk olarak yapmamız gereken parallels üzerinden aşağıdaki linkte yer alan kurulum dosyasını indiriyoruz.

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol to view URLs content!


Küçük boyutlu olması nedeniyle kısa sürede inecek olan exe’yi çalıştıralım. Kurulum başladıktan sonra sunucunuza giriş bilgileri istenecektir. Bilgileri doldurarak devam ediyoruz. Sonraki adım da “Install or Upgrade Product” diyerek kurulumu başlatıyoruz.

Sonraki ekranda versiyon seçiyorsunuz. Stabil olan versiyonu seçerek “Continue” diyerek devam edelim.

Devam eden ekranda Full seçimini yaparak devam ediyoruz. Diğer ekranda full kurulum dahi olsa özellikler belirlemesini kendimiz yapabiliyoruz.

Panel de nelerin olmasını istiyorsak gerekli tiklemeleri yaparak devam edelim.

Şifremizi de belirledikten sonra artık kurulu başlayacaktır. Bu süre ortalama 20 dakika civarı devam edebilir.

Kurulum tamamlandıktan sonra panele ipadresi:8443 veya :880 portları üzerinden giriş sağlayabilirsiniz. Panele ilk girişinizde de karşınıza bazı ayarlamalar gelecektir. “commercial web hosting” seçimini yaparak devam edelim. Son ekranda da kullanım için ip ve hostname ayarlamalarını yaparak tekrar şifre verip kurulumu bitirmiş oluyoruz. Son olarak biten kurulumumuza lisans tanımlaması gerçekleştireceğiz.

Aldığınız lisans ya .zip uzantılıdır yada key şeklindedir. Zip şeklinde ise install key ekranına geçerek dosyayı seçiyor ve yükleme yapıyoruz. Bunu da yaptıktan sonrak artık lisanslamamız da sona erdi. Bundan sonrasında panel içerisinde dolaşarak gerekli ayarlamaları yapmanız gerekiyor. İlk olarak DNS ayaları konusunda işlemlerinizi tamamlayın Daha sonra siteleriniz için hosting açma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst