Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

SUSE OpenSUSE

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
SUSE kısaca Almanlar tarafından geliştirilen Linux sürümüdür. openSUSE, SUSE Linux, SuSE Linux Professional, SUSE Linux GmbH ve diğer şirketler tarafından desteklenen bir Linux dağıtımıdır. Dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Geliştirilmesinin odak noktası, yazılım geliştiricileri ve sistem yöneticileri için kullanılabilir açık kaynaklı araçlar oluştururken kullanıcı dostu bir masaüstü ve zengin özelliklere sahip sunucu ortamı sağlamaktır.

Topluluk projesinin ilk sürümü SUSE Linux 10.0'un beta sürümüdür.

Novell, 4 Kasım 2003 tarihinde SuSE Linux AG 210 milyon ABD Doları karşılığında satın aldıktan sonra openSUSE'yi yarattı. Attachmate Group, Novell'i satın aldı ve Novell ve SUSE'yi iki özerk yan şirkete böldü. Attachmate Grubu Kasım 2014'te Micro Focus ile birleştikten sonra SUSE kendi iş birimi oldu. 4 Temmuz 2018'de EQT Partners, SUSE'yi 2.5 milyar dolar karşılığında satın aldı.

SUSE tarafından desteklenen openSUSE Proje topluluğu, SUSE Linux dağıtım bileşenlerini geliştirir ve sürdürür. openSUSE, SUSE Linux Professional'ın halefidir.

Dağıtımların ve araçların ötesinde, openSUSE Projesi topluluk katılımı için bir web portalı sağlar. Topluluk, Open Build Hizmeti, openQA, belge yazma, sanat eseri tasarımı, açık posta listelerinde ve Internet Relay Chat kanallarında tartışmaları teşvik etme ve wiki arabirimi aracılığıyla openSUSE sitesini iyileştirme yoluyla openSUSE'yi kurumsal sponsorlarıyla işbirliği içinde geliştirir. openSUSE, SUSE Linux Enterprise (SLE) ile paylaşılan daha test edilmiş bir temel üzerine kurulmuş bir dağıtım olan Leap'ı sunar. Daha güncel ücretsiz yazılımları tercih eden kullanıcılar, Tumbleweed'in sürümü dağıtımını kullanabilirler. Kullanıcılar Open Build Hizmetini de kullanabilir. Ayrıca, openSUSE'nin esnekliği, bir web veya posta sunucusu çalıştırmak gibi belirli hedefler için yeniden amaçlamayı kolaylaştırır.

Çoğu Linux dağıtımı gibi, openSUSE hem varsayılan bir grafik kullanıcı arabirimi (GUI) hem de bir komut satırı arabirimi seçeneği içerir. OpenSUSE kullanıcıları GNOME, KDE, Cinnamon, MATE, LXQt, Xfce gibi çeşitli masaüstü ortamları GUI'lerini seçebilir. openSUSE tüm özgür yazılım / açık kaynak geliştirme yelpazesinde binlerce yazılım paketini destekler.

İşletim sistemi, ARM tabanlı tek kartlı bilgisayarlar dahil olmak üzere çok sayıda komut setinde çok çeşitli donanımlarla uyumludur. Örnekler arasında ARMar8 olarak da bilinen ARMv8 platformunda Raspberry Pi 3 ve Pine64, ARMv7 komut setinde Banana Pi ve BeagleBoard ve ARMv6 ISA'da ilk Raspberry Pi yinelenmesi yer alıyor.

Geçmişte, SUSE Linux şirketi, perakende mağazalarda satışa sunulan kapsamlı basılı belgeleri içeren SUSE Linux Personal ve SUSE Linux Professional kutu setlerini piyasaya sürmeye odaklanmıştı. Şirketin açık kaynaklı bir ürün satma kabiliyeti büyük ölçüde kullanılan kapalı kaynaklı geliştirme sürecinden kaynaklanıyordu. SUSE Linux her zaman GNU Genel Kamu Lisansı (GNU GPL) ile lisanslı özgür yazılım ürünü olmasına rağmen, bir sonraki sürümün kaynak kodunu satın alınmaya hazır olduktan 2 ay sonra almak serbestçe mümkün olmuştur. SUSE Linux'un stratejisi, çok sayıda çalışan mühendisle teknik olarak üstün bir Linux dağıtımı oluşturmaktı ve bu da kullanıcıların perakende mağazalardaki dağıtımları için ödeme yapmaya istekli olmasını sağlayacaktı.

Novell tarafından 2003'te satın alınmasından ve openSUSE'ın ortaya çıkmasından bu yana, bu tersine döndü: 9.2 sürümünden başlayarak, SUSE Professional'ın desteklenmeyen bir DVD ISO görüntüsü indirilebildi. ISO, kolay kurulum paketinin avantajlarına, kullanıcının ağ kartı "kutudan çıkmış" olmasa bile çalışma yeteneğine ve daha az deneyime ihtiyaç duyuyor (yani, deneyimsiz bir Linux kullanıcısı kurup kurmayacağını bilemeyebilir) belirli bir paket ve ISO birkaç önceden seçilmiş paket seti sunar).


6 Ekim 2005'te yayımlanan SUSE Linux 10.0, openSUSE Projesinin ilk sürümüdür.
OpenSUSE Projesi'nin ilk kararlı sürümü olan SUSE Linux 10.0, SUSE Linux 10.0'un perakende sürümünden hemen önce indirilebilir. Buna ek olarak, Novell Kişisel sürümü sonlandırdı, Profesyonel sürümü "SUSE Linux" olarak yeniden adlandırdı ve "SUSE Linux" u eski Kişisel sürümle aynı şekilde tekrarladı. 2006 yılında 10.2 sürümünde, SUSE Linux dağıtımı resmen openSUSE olarak yeniden adlandırıldı. 13.2 sürümüne kadar, SLE'den ayrı bakım akışlarına sahip sabit sabit sürümler projenin ana önerisiydi. 2015'in sonlarından itibaren, openSUSE iki ana ürüne ayrıldı: Leap, SLE'ye dayanan daha muhafazakar sabit salımlı Leap dağıtımı ve yuvarlanan salım dağıtımı Tumstweed, yukarı akış projelerinden en son kararlı paketleri entegre etmeye odaklandı.

27 Nisan 2011'de Attachmate, Novell'i satın aldı. Attachmate, Novell'i iki özerk iş birimine (Novell ve SUSE) ayırdı. Attachmate, SUSE (eski adıyla Novell) ve openSUSE projesi arasındaki ilişkide hiçbir değişiklik yapmadı. Attachmate Group'un Micro Focus ile 2014 birleşmesinden sonra SUSE, openSUSE'a olan bağlılıklarını doğruladı.

EQT Partners, 2 Temmuz 2018'de SUSE edinme niyetini açıkladı. SUSE ve openSUSE arasındaki ilişkide beklenen bir değişiklik yok. Bu devralma, openSUSE Projesinin kuruluşundan bu yana SUSE Linux'un üçüncü devri oldu ve 15 Mart 2019'da kapandı.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst