Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Takıntılardan Kurtulmanın Yolları

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Takıntılardan Kurtulmanın Yolları

Kişiyi rahatsız eden ve zorlayan düşünceler olarak bilinen diğer adı ise obsesyon olan takıntılı hastalığı denir. En çok bilinen takıntılar ise, aşırı el yıkama, çok temizlik hastası olma, bir şeyle ilgili çok düşünme, şüphe duyma, dini takıntılar, yaptığı şeyin doğru olup olmaması hakkında takıntılı olma, iyilik mi kötülük mü yaptığı hakkında bu takıntılar kişilerde bulunur.
Takıntılı hastalığı ne zaman hastalık olacağını söyleyecek olursak eğer aşırı bir şekilde kendini gösteren takıntılar bir hastalık olarak belirtir kendini. Tedavi süreci sizin elinizden geleni yapmanız gerektiği gibi bir psikiyatrı danışmanız da gerekmektedir.
Takıntıları olan kişilerin başkasına zararları olamaz daha çok kendileri zarar görmektedirler. Takıntılar insanı hiç bırakmayan bir hastalık olarak bilinir. Peki, takıntı olduğunuz nasıl anlarsınız. Eğer bir odaya girdiğinizde o resmi hemen düzelmeye çalışırsanız, ve ya resmi duvardan alıp daha güzel şekilde asarsanız bu sizin takıntılı olduğunuz anlamına gelir. Ayrıca her sabah kalkıp evi dip köşe temizlerseniz, hata temizleme süreniz çok ama çok aşırı bir hal alırsa bu sizin takıntılı olduğunuz anlamına da gelir. Bir şeyi çok kere düşünürseniz örneğin, fişi çektim mi, kapıyı kapattım, ocağı kapattım mı gibi düşüncelerde sizin takıntılı hastalığınızın olduğunu göstermektedir.
Bazen çevrede takıntılı hastalığın yaşanmasına neden olabilmektedir. Örneğin büyük bir şehirde yaşayan bir kişi küçük şehirde yaşayan bir kişiye göre daha takıntılıdır. Daha önce başına gelen bir durumdan sonra o şeyle ilgili çok takıntılı yaşayan bir kişide olabilir. Yanı takıntılı hastalığı çevre ille birlikte insanda oluşan bir sağlık sorundur.
Eğer sizde böyle bir hastalık ile karşı karşıya kalmışsanız yapacağınız ilk şey bir psikiyatra gitmek olmalıdır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst