Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Tik Nedir ve Neden Oluşur ?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Tik Nedir ve Neden Oluşur ?
Tik, toplumda oldukça sık görülen psikolojik bir durumdur. Kendi kendine ya da bir uyarana - örneğin bir sese ya da karşıdan yapılan bir harekete - cevap olarak yapılan hareketlere tik adı verilir. Tik hareketleri, düzenli, ritmik ve tekrarlayıcı olabilir. Bazen de bu ani hareketler yerine tekrar eden sesler ve söz grupları yapılabilir. Bazen de hem ses hem hareketlerin yapıldığı, diğerlerine göre daha uzun süren ve daha karmaşık olan tikler bulunabilir. Bu konuda en önemli şey, tiklerin istemsiz yapıldığını bilmektir. Tik sahibi insanlar toplumda bir çok zor durumla karşılaşmaktadır. Bu insanların sosyal hayata kabul edilmeleri de çok zor olmakta ve giderek izole bir hayata itildikleri görülmektedir. Tiklerin istemsizce tekrarlandığını unutmamak, bu kişilere karşı sabırlı bir tutum takınmayı kolaylaştıracağı için çok önemlidir.
Tiklerin neden yapıldığı ve kesin tedavisinin ne olduğu üzerinde henüz çok kesin bilgiler yok. Bazı uzmanlar bu hareketlerin dışarıya ifade edilemeyen ve bilinç altında bastırılan bir öfkenin simgesi olarak su yüzüne çıktıklarını söylüyorlar ve aynı durumun kekelemek konusunda da geçerli olduğunu düşünüyorlar. Tikler genellikle çocukluk yaşlarında başlıyor ve tik sahibi kişiler kendilerini bildiklerinden beri bu hareketleri yapmakta olduklarını söylüyorlar. Bu nedenle genellikle çocukluk travmalarının tiklere neden olduğu da düşünülüyor. Bazen, tik sahibi kişi ağır bir stres altındayken ve ya kaygı sorunları ile boğuşurken tiklerin sıklığı ve yapılma kuvveti artabilir. Üzücü bir olayı atlatmakya çalışırken de tiklere yenileri eklenebilir. Bazen de tam aksine tiklerin sıklığı azalabilir. Ayrıca kimi uzmanlar da tikler ile OKB yani Obsesif Kompulsif Bozukluk adı verilen psikolojik rahatsızlığın bağlantılı olduğunu düşünüyor. Obsesif Kompulsif Bozukluk sahibi kişiler zihinlerinde bir türlü atamadıkları takıntılara sahip olurlar ve bu takıntılarla baş edebilmek için kendi kendilerine tekrarlanan hareketler ya da sözler yaparlar. Bu bozukluk ile tik rahatsızlığı arasında genetik bir yakınlığın olduğu düşünülmektedir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst