Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Toplama Bilgisayar Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli

Ene

Üye
Katılım
23 Ocak 2020
Mesajlar
22
Tepki puanı
1
Golden Thread
0
Puanları
3
Merhaba. Bu yazımızda toplama bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz ve hangi markalar hangileriyle daha verimli çalışabilir gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Teknolojinin hızlı gelişmesiyle birlikte toplama bilgisayar kavramı da biraz değişkenlik gösterdi. Artık notebooklarda da toplama yapabiliyorsunuz. Bunun için adımlar atan birçok firma bulunmaktadır. Sonuçta istediğiniz ürünün markasını seçmek sizin özgürlüğünüzdedir.

Gelelim toplama bilgisayar alırken neler önemlidir sorusuna:

Öncelikle bilgisayarı toplamadan önce alacağınız donanımlara uygun bir kasa önemlidir. Uygun kasayı seçmezseniz alacağınız herhangi bir donanım ya kasa içerisine düzgün yerleşmeyecek veya elektrik sorunların yol açacaktır. Bunun için en verimli olan elektrik seviyesine göre bir kasa seçmeniz gerekiyor.

Kasayı seçtikten sonra sırasıyla anakart, işlemci, ekran kartı ve ram seçilir. Dış aksamlar daha sonra da tedarik edilebilir veya şöyle diyeyim. Ana parçaları düzgün yerleştirdikten sonra klavye veya mouse olarak hangi markayı almanız önemli değildir. Orası tamamen sizin zevkinize kalır.

Anakart seçerken ise slot yuvalarına dikkat etmekte fayda var. Anakartın yakın zamanda piyasaya sunulmuş olması her zaman sizin avantajınıza olacaktır. Daha sonra ise işlemci seçeceksiniz. Dünyada işlemci üreten 2 tane marka vardır. Bunlardan en popüler olanı tabiki Intel firmasıdır. Intel'in işlemcileri arasında i3, i5, i7 gibi sürümler bulunur. Burada önemli olan işlemcinin nesiller arasındaki farkıdır. Örneğin bazı i5 işlemciler i7'lerden daha performanslıdır ve tabi ki fiyat olarak da daha pahalıdır. Örnek vermek gerekirse i5 8.nesil işlemci, i7 4.nesil işlemciden daha yeni bir teknolojidir. Bilgisayar alacağınızda da bu hususu atlamamanız gerekir.

İşlemciyi de seçtikten sonra sıra ekran kartını ve RAM miktarını seçmeye geldi. Ekran kartı üreten popüler markalar ise AMD ve Nvidia'dır. Türkiye'deki oyuncular genellikle Nvidia ekran kartını tercih etmektedirler. Eğer oyun amacıyla bir ekran kartı alacaksanız modelin GTX olması sizin adınıza bir avantajdır ve bu alacağınız ekran kartının hangi oyunlarda kaç FPS verdiğini ise internetten araştırabilirsiniz.

RAM olarak ise başlangıçta 8 GB veya opsiyonel olarak 16 GB önerilir. RAM üreten birçok firma bulunmaktadır ancak bu noktada firmaların çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Donanım sağlam ise size herhangi bir zararı olmayacaktır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst