Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Travmalar Depresyonu Tetikler Mi ?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Travmalar Depresyonu Tetikler Mi ?
Travmalar ile depresyon arasında bire bir, doğrudan bir bağlantı vardır. Öyle ki psikiyatride Post Travmatik Stres Bozukluğu adı verilen bir rahatsızlık da bulunur. Bu durum, genellikle bir anksiyete yani kaygı bozukluğu olarak değerlendirilse de çoğu zaman depresyonla birlikte de seyreder. Burada travma yaşanmasına neden olan zor atlatılan bir olaydır. Bir savaş geçirmek, yakın birini kaybetmek, cinsel istismara uğramak gibi bir çok neden travmaya sebep olabilir. Hangi yaşta olursanız olun, çok küçük ya da çok büyük olmanız fark etmeden, bu gibi olaylar sizi travmaya sürükleyebilir. Bu rahatsızlığa sahip kişiler travmatik olayın etkisini bir türlü üzerlerinden atamazlar ve sıklıkla o anı tekrar yaşıyor gibi olurlar. Sürekli öfkeli ya da hep diken üzerinde gibi görünürler. Aileleri ve arkadaşlarıyla eskisi gibi iletişim kurmakta zorlanırlar. Etraflarından sık sık koparlar ve dalarlar.
Post Travmatik Stres Bozukluğu yaşanması dışında da depresyonu tetikleyen travmatik olaylar olabilir. Örneğin bir yakınınızı kaybettikten sonra yas sürecini bir türlü atlatamayıp depresyona girebilirsiniz. Bu tarz durumlar genellikle tek başına depresyonun sebebi olmayabilir ancak depresif ruh halini tetikleyen durumlar olabilirler. Örneğin zaten içsel ruh hali pek iyi olmayan, kendini çökkün ve yaralı hisseden bir kişi bir de böyle üzücü bir olay yaşarsa toparlanması daha da güçleşebilir.
Bu gibi travmaların tetiklediği durumlarda çözüm yolu yalnızca depresyonlar için anti depresan ilaçlar kullanmak değildir. Uzun süren ve çaba ve sabır gerektiren bir terapi süreci gerektirir. Bu terapi süreci sayesinde travmaya neden olayların kişiyi nasıl etkilediği ve ne gibi sonuçlar doğurduğu irdelenir. Gerekirse o anların tekrar gözden geçirilmesi gerekir ve bu anlardan sonra ne gibi duygularla baş edilmek zorunda kalındığı tek tek irdelenir. Depresyona giren kişinin bu travma hakkındaki hislerini anlaması ve bilinç altına sürüklediği bu olayları gün yüzüne çıkararak çözmesi ve en önemlisi de geride bırakmayı başarması gerekir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst