Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Tüplü Dalış Yaparken Baş Ağrısı Yaşayanlar İçin Tavsiyeler

kutlu

Üye
Katılım
24 Ocak 2020
Mesajlar
10
Tepki puanı
0
Golden Thread
0
Puanları
1
Tüplü dalışla ilgilenen herkesin başına illaki bu sıkıntı gelmiştir. Peki baş ağrısından nasıl kurtulabiliriz? Söyleyeceğim noktalara dikkat ettiğiniz taktirde bu sıkıntıyı bir daha yaşamayacağınızı düşünmekteyim. O halde geçelim tavsiyelere :

  • Günde kaç litre su içiyorsunuz? Dalış yapmadan evvel gaz yapacak, kafein içeren içecekler tüketiyor musunuz? Ortalama bir insanın günde 2 litre su tüketmesi gerekmekte ve dalıştan evvel gazlı, kafein ve alkol içeren içeceklerden de uzak durunuz.
  • İçeceklerden bahsettiğimize göre sıra geldi yediklerinize. Dalışa merakı olan insanların bilmesi gereken en önemli şeylerden biri dalış yapmadan önceki durumunuz. Yağlı bir şey mi yediniz ? O halde bırakın sindirilsin. Çünkü bu sizi olumsuz etkileyebilir. Mideyi olumsuz etkileyen durum başa vurur. Midenizi yormayan şeyler tüketmelisiniz. Bunu zaten yapıyorum diyorsanız hemen diğer maddemize geçelim.
  • Bütün dalışçıların ağzında olan bir kural vardır : Yo-yo dalışı yapmamalısın. Su içerisinde bir inip bir çıkmayın. Diğer maddelerde de belirttiğimiz üzere midenize yansıyacak olan bu durum baş ağrısını da tetikleyecektir.
  • Ne tarz bir kıyafetle dalış yapacaksın ? Vücudun ısı olarak aşırı reaksiyon göstereceği kıyafetlerden kaçının. Aksi halde kan dolaşımı bu durumdan çabuk tetiklenir. Kıyafetiniz sizi sıkmamalı, içinde rahat hissetmelisiniz. Size küçük gelecek kıyafetlerden kaçının.
  • Maskeye fazla yüklenmeyin. Eğer fazla sıkarsanız baş ağrısına davet çıkarabilirsiniz. Maskeler zaten kolay kolay su almaz. Zamanında su tahliyesi yaptığınız taktirde bu sıkıntıyla uğraşmazsınız.
  • Tüpün BC'ye bağlanma şekli önemlidir. Tüpü BC'ye yüksek bir yerde bağlar iseniz, regülatör başınıza vurabilir ve bu da baş ağrısına sebep olabilir.
  • Dalış sırasında nefes tutmak yapılan popüler hatalardan biridir. Bu refleksif hareketi bir şekilde yenmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde karbondioksit birikimi baş ağrısına sebebiyet verir.
Yorum kısmından sorularınızı sorabilirsiniz. Sevgiler :)
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst