Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Tüplü Dalışa Başlamayı Düşünenler İçin

kutlu

Üye
Katılım
24 Ocak 2020
Mesajlar
10
Tepki puanı
0
Golden Thread
0
Puanları
1
Selam dostlar, tüplü dalış sporuyla ilgilenen ve buna nereden başlayacağı hakkında kafasında soru işareti olanlar için bir yazı hazırlamak istedim.

Bu sporu tercih etmemdeki en önemli sebeplerden biri, kişinin fizyolojik ve psikolojik sağlığına yaptığı katkı diyebilirim. Çünkü sağlıklı bir birey hayatının geri kalanını fazlasıyla verimli yaşar ve çevresine de o denli katkıda bulunur. O ünlü sözü hatırladığınızı hissediyorum : Önce sağlık !

Bu spora başlamadan önce sağlık sorunlarınıza bir göz atmanız gerekiyor. Migren ataklarına, sık yaşanan mide bulantılarına, kbb ile ilgili sıkıntılara ve kapalı alan korkusuna sahip değilseniz gönül rahatlığıyla dilediğiniz tüplü dalış kursuna başvurabilirsiniz.Türkiye Su Altı Dalış Federasyonu'nun sağlık şartlarına
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol to view URLs content!
ulaşmanız mümkündür.

Öncelikle uzman bir dalış eğitmeniyle "deneme dalışı" dediğimiz dalışı yapmanız gerekiyor. Uzmanlarla dalış yapmanızın sebebiyse güvenliğinizden Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu tarafından sorumlu tutulmuş olmalarıdır.

Deneme dalışı esnasında uzman eğitmeninizden suya girmeden evvel brifing alacaksınız. Dalışınız sırasında kullanacağınız ekipmanları size tanıtmakla yükümlüdür. Su altındayken neler yapıp yapmayacağınız hakkında gerekli bilgileri verir. Örnek olarak dalış esnasında ellerinizi kullanmamalısınız, bunun sebebiyse dalış eğitmeniniz hemen yanınızda yer alacağından ötürü elinizle kendisine çarparak hava kaynağını ağzından çıkarabilirsiniz. Yalnızca ayaklarınızı kullanmalısınız. Böylelikle dalış eğitmenini uğraştırmadan su altında başarılı bir dalış yapabilirsiniz. Acil bir durum olmadıkça hava kaynağını ağzınızdan çıkarmayınız. Çünkü hava kaynağı su yutmanıza engel olur, sizi su altında rahat hissettiren en mühim ekipman diyebiliriz. Dalıştan önce, eğitmenin size göstereceği su altında kullanılan dalış işaretlerini muhakkak doğru ve yerinde kullanabilmeli, bir sıkıntıyla karşı karşıya kaldığınızda veya sudan çıkmak istediğinizde bu işaretleri kullanarak eğitmeninizle iletişim kurmalısınız. Ayriyetten dalış sırasında sakinliğinizi korumalı ve sürekli nefes alıp vermelisiniz. Tıpkı su üstünde duruyormuşcasına. Dalışın ilk dakikalarında, heyecanlı olabilir ve ürkek davranışlar sergileyebilirsiniz. Bu normaldir. Bunun sebebi ilk defa suyun altında nefes alıp veriyor oluşunuzdur. Suya daldığınız ilk 10 dakika önemlidir. Bu süre zarfında bir daha asla dalış yapmayacağımla, tüplü dalış ne harika şeymiş düşünceleri arasında kalacaksınız :) . Bu hissiyatın kayacağı tarafta size eşlik eden eğitmenin büyük etkisi vardır.Eğer eğitmeniniz,deneyimli birisiyse size unutamayacağınız güzel bir tecrübe yaşatır ve bu spora devam etmenizde önemli bir rol oynar. Aksine eğitmeniniz size iyi eşlik edemez ise mideniz bulantısı, denge kaybı, su yutma gibi sıkıntılarla baş başa kalırsınız. O yüzden dalış kursu seçimi yaparken 2 defa düşünmelisiniz. Piyasayı iyi araştırmalısınız.

Adrenalin dolu 10 dakikanın sonrasında, su altında kalabilmişseniz, her şey yolunda demektir ve sıra dalışın tadını çıkarma kısmına gelmiştir. Vücudunuz su altındaki fizyolojik duruma uyum sağlamıştır. Kulak ağrınız yoktur ve maskeniz buğulanmıyordur. Daha önce karşılaşmadığınız ve belki de korktuğunuz canlıların aslında korkulacak bir yanının olmadığını ve hatta oldukça ilgi çekici olduklarını keşfedersiniz. Yosunların yapıları, balık çeşitleri, su altındaki renk geçişleri ve kayaların yapısı dikkatinizi çeker, bundan keyif alırsınız.

Deneme dalışını başarı ve keyifle bitirdikten sonra, eğitmeninize tüplü dalış kursuna devam edeceğinizi bildirdiğiniz takdirde, bir form doldurmanızı isteyecek ve Cmas bir yıldız dalgıç kursunuz başlayacaktır. Dalış okulları aralarında fazla fark olmamakla beraber, bu eğitimde genel olarak dört sığ su beceri dalışı ve bir de son olarak bot dalışı mevcuttur. İlk 4 dalışınız, genelde 5 ila 10 metre derinliğinde olup eğitim maksatlı dalışlardır. Bu dalışlarda eğitmeniniz, su altında yaşanabilecek sorunları, yine su altında nasıl çözeceğinizi gösteren birtakım beceriler öğretecektir. Örnek olarak su altında kısmi ve tam maske tahliyesi, ekipman giyim kuşanma, yüzerlilik becerisi gibi becerileri kazanmanızı sağlayacaktır. Bu becerileri tamamlamanız takdirde, 1 yıldız dalış eğitiminin son devresi olan, 18 metrelik bot dalışına çıkacaksınız. Bu dalışı da sağlıklı ve sıkıntısız tamamladığınız takdirde, 1 yıldız dalıcı olmaya hak kazanacaksınız ve federasyon tarafından verilecek dalgıç bröveye sahip olacaksınız. Bu dalgıç brövesi ile Türkiye'deki ve dünyadaki deniz sularında, bir dalış okulu aracılığıyla ve dalış lideri eşliğinde, 18 metre derinliğe kadar olan dalışlara katılabilirsiniz.

Yazımı umarım beğenmişsinizdir, hepinize sağlıklı günler diliyorum.
 
Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst