Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Türkçe Karakter Domain Alınmalı Mı?

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Türkçe konuşma ve yazmaya fazlasıyla değer veren biriyim. Standart internet görüşmelerimde dahi olabildiğince dikkatli yazmaya çalışırım. En azından kısaltma yaza da Türk alfabesinde yer almayan harfleri kullanmam. Ancak domain yani alan adı evrensel bir durumdur. Bu hassasiyetimi burada gerçekleştirmek tamamen yanlış olacaktır. Konuyu en başından ele alalım.

Türkçe karakterler olarak bilinen ç, ı, ü, ğ, ö, ş ile bir domain almak 2005 yılından önce mümkün değildi. Çünkü internet evrensel olarak Türkçe karakteri tanımıyor. Mesela bizim sitemiz ruzgar.com alan adına sahip ama asıl kelimemiz RÜZGAR. Biz eğer ki rüzgar.com olarak bu domaini almak istesek birçok yerde alan adımız xn--rzgar-kva.com olarak görülecektir. Bu hem SEO açısından hem de daha birçok farklı alanda sorun yaşatacaktır.

Bu yüzdendir ki Türkçe karakter domainler kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Sadece marka koruması açısından satın alma gerçekleştirilir. Yani bir nevi para tuzağı diyebiliriz buna aslında. Markalar mecburi olarak alıyor ve yönlendirme yaparak kullanmadan yıllık ödemeler yapmak zorunda kalıyor.

Karar sizin ama bence Türkçe karakter domain yanlış bir seçim.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst