Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Türkiye'de Drone Kullanmak Yasak mıdır?

Ene

Üye
Katılım
23 Ocak 2020
Mesajlar
22
Tepki puanı
1
Golden Thread
0
Puanları
3
Merhaba.

Bu yazımda drone kullanımı hakkında bilgiler vereceğim ve Türkiye'de drone kullanımı yasak mıdır, değil midir sorularına yanıt vermeye çalışacağım.

Aslında şöyle söylemek gerekirse Türkiye'de drone kullanımı eskiden serbestti ve her birey drone sahibi olarak istediği bir alanda rahatlıkla uçuş gerçekleştirebiliyordu. Ancak bu durum son yıllarda aşırı suistimal edildi ve bu suistimale karşı Türkiye drone kullanımında bazı önlemler almaya çalıştı bu önlemleri alan kurum ise Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü oldu. Bu kurumun getirmiş olduğu bazı şartlarla birlikte artık drone kullanmak birtakım kurallara bağlanmıştır ve bu kurallar doğrultusunda hareket etmeyen bireyler cezalandırılacak ve gerekli görüldüğü yerlerde ise dronlar düşürülecektir. Ayrıca drone kullanımının suistimal edilmesi sebebiyle artık her birey drone kullanamayacak ve drone kullanımı için ehliyet gibi bir sertifika alınması gerekecektir.Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü drone kullanımına birçok kısıtlama getirmiştir. Dronlar birkaç sınıfa ayrılmıştır. Droneların sınıflara ayrılması ise ağırlıklarına göre yapılmıştır. Şimdilik 4 tane sınıf bulunmaktadır. Ağırlıklarına göre olan bu sınıflar iha0, iha1 ve iha2 olarak gitmektedir.

Peki hangi drone kullanıyorsanız Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden izin almalısınız?
Öncelikle iha0 ve iha1 sınıfındaki bütün dronlar kullanılırken kayıt yaptırmak ve haber vermek zorunludur.Türkiye'den veya yurtdışından almış olduğunuz herhangi bir dronun kullanılması için öncelikle hangi sınıfa girdiğine bakmanız lazım. Drone sınıfı 0 veya 1 ise bu durumda kullanımı hakkında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne bilgi vermek durumundasınız yani almış olduğunuz dronun kalkış ağırlığı 25 kilograma kadar ise mutlaka kayıt yaptırmak zorundasınız.

Tabii ki kayıt yaptırdıktan sonra dronu kullanacağınız yer de çok önemlidir. Her önünüze gelen yerde drone uçurmanız mümkün değildir. Örneğin askeri alanlarda ve polisin emniyet için kapatmış olduğu alanların yakınlarında drone kullanımı yasaktır. Drone kullanımı için yakın zamanda çeşitli alanlarda izinler verilmektedir. Türkiye'de bazı meydanlarda drone kullanımına hobi amaçlı olarak izin verilmiştir. Örnek verecek olursak İstanbul'daki Yenikapı Meydanı bu alanlar arasındadır.Drone kullanımının yasak olduğu diğer bölgeler ise şunlardır:
Havalimanları ve havalimanlarının etrafında(10 km civarı) drone kullanımı kesinlikle yasaktır. Ayrıca yerleşim alanlarında drone kullanımı ise çeşitli izinlere tabidir. Silah fabrikaları, tank fabrikaları, askeri fabrikalar ve çevrelerinde de drone kullanımı yasaktır.
 
Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst