Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Ücretsiz Forum Sistemleri

Ene

Üye
Katılım
23 Ocak 2020
Mesajlar
22
Tepki puanı
1
Golden Thread
0
Puanları
3
Merhaba.

Bu içeriğimde ücretsiz olarak sunulan forum sistemleri hakkında bilgiler paylaşacağım. Bildiğiniz üzere günümüzde popüler olan yaklaşık 5 tane forum sistemi vardır. XenForo son zamanlarda popülerliğini diğerlerine göre çok arttırmıştır. XenForo, vBulletin, SMF, myBB, phpBB olarak sayacağımız bu 5 sistemden 2 tanesi ücretlidir. Lisans ücreti ile sunulan forum sistemleri XenForo ve vBulletin'dir. XenForo lisansı yaklaşık olarak 950 TL, vBulletin lisansı ise 1500 TL civarındadır.

Ücretsiz olarak forum sitesi kurabileceğiniz sistemler ise şunlardır: myBB, SMF, phpBB

Bu ücretsiz sistemlerden en popüler olanı myBB'dir.

1) myBBÖmür boyu açık kaynak kodlu ve ücretsiz olarak dağıtılan bu scripti resmi sitesi üzerinden indirip kolaylıkla kurabilirsiniz. Tema seçenekleri de oldukça fazladır. Ayrıca premium olarak satılan temalarla forumunuza daha güzel bir görünüm katabilirsiniz. İndirmiş olduğunuz dosyaları FTP programı kullanarak sitenizin dizinine yükledikten sonra siteniz.com/install/ adresine girerek kurulum işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Güvenlik olarak da sağlam bir altyapıya sahiptir ve sürekli olarak güncelleme sunulmaktadır.

Ayrıca eklenti ve tema olarak diğer bedava forum sistemlerine göre çok üstündür. SEO açısından da SMF ve phpBB'ye göre daha iyidir. Forumunuzu kurduktan sonra gerekli ayarlamaları admin panelinden yapabilirsiniz. Eklenti ve tema kurulumu da son derece basit olan myBB'de tüm kurulumlar dosyaların upload edilmesi ile kolaylıkla tamamlanır.

2) SMFSimple Machines Forum olarak açıklanan SMF, açık kaynak kodlu ve ömür boyu ücretsiz olarak sunulmuştur. Sürekli olarak güncelleme ile kendini yenilemeye çalışan SMF, eskiden Türkiye'de daha popülerdi. Günümüzde diğerlerine göre biraz geride kalmış gibi dursa da birçok forumda bu sistemi görmeniz mümkündür.

Türkçe desteği bulunan bu sistemde tema ve eklentiler kısıtlıdır.

3) phpBB10 sene önce aşırı popüler olan bir sistemdi. Webmasterların ilk olarak kurduğu forum sitesi genellikle phpBB'dir. Bu sistem genellikle iş öğrenmek amacıyla tercih edilir. Kurulumu son derece kolaydır ve tema seçenekleri geniştir ancak SEO açısından diğer sistemlere göre geridedir.

Türkçe dil desteği de bulunan sistemi kurmak için dosyaları indirip bir klasörde birleştirmeniz gerekir. Dosyaları FTP ile sitenize gönderdikten sonra siteadı.com/install/ adresine girerek yönergeleri takip edip kurulum işlemlerini tamamlayabilirsiniz.​
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst