Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Uykusuzluk Çekenler İçin Öneriler

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Uykusuzluk Çekenler İçin Öneriler

Bazen ne kadar yorgun olursak olalım uykusuzluk problemi çekebilir. Fight Club / Dövüş Klübü filme bu durum için muhteşem ve üzücü bir örnek. Uykusuluğun insanları ne kadar zor duruma soktuğunu görüyorsunuz. (Hayır uykusuzluktan ölemezsin :) )

Uykusuzluk problemi bazen kabusumuz olmakta ve hayat kalitemizi düşürmekte ve hatta sağlığımızı bozmaktadır. Uyku, kişinin sağlığı için oldukça önemlidir. Bazı dönemler ve bazı sebeplerden dolayı uyku sorunu yaşarız ve uykumuz gelmez.
Uyku özellikle çocuklar için çok önemli. Sadece uyumak da değil. Kalitesiz bir uyku çocuk gelişimini hatta diş yapısını olumsuz yönde etkilemektedir. Sık karışalılan bir durum olan geniz eti bu duruma güzel bir örnektir. Eğer çocuğunuz horluyor ve geceleri hasta olmadığı dönemlerde zor nefes alıyorsa en kısa sürede doktora gitmenizde fayda var. Yapılan muayene ve röntgen sonucunda doktorunuz ameliyat kararı verdiyse farklı bir doktora da göründükten sonra ameliyatı geç olmadan yaptırın. Ben kızıma kıyamdığımdan teşhis koyılduktan 1 yıl sonra yani 5 yaşında yaptırdım fakat ameliyat sonrası tek bir şey söyledim. Keşke daha önce yaptırsaymışım.

Çoğu çocuk amleliyat sonrası hızla boy atıp kilo alıyormuş. Benim kızıma böyle bir durum olmadı ama melekler gibi uyumaya başladı ve bu bizi çok mutlu etti.

Yapılan araştırmalar sonucunda uykusuzluğa iyi gelecek ve uyku sorunuzu ortadan kaldıracak bazı önerileri size sunalım:

1-) Beslenmeye Çok önemli: Kahvaltıyı mutlaka yapın, düzenli beslenin ve üç öğün yemek yiyin.
2- Süt Yoğurt önemli. Özellikle akşam yemeklerinde bir kase yoğurt tüketin ve yatmadan bir saat önce süt için süt ve yoğurt vücudu yatıştırır, yorgunluğu alır, rahat bir uyku devresine hazırlar sizi.
3-) Uyku sorunu yaşıyorsanız, kahve, çay, çikolata, gazlı içecekler dikkat edin. Özellikle de akşamları kahve ve çay içmeyin.
4-) Alkol almayın. Alkol vücudunuza ve zihninize zarar verecek ve kalitesiz bir uyku geçirmenize neden olacaktır.
5-) Muz: Yapılan araştırmalar sonucunda günde yenilen bir muzun uyku üzerinde ki etkisinin başarılı olduğudur. Günde en az bir muz tüketmekte yarar var.
6-) Badem, fındık, ceviz. Bu üçlünün oldukça önemli görevleri var, Birini seçerek günde 4-5 tane tüketin içerisindeki yağlar uyku bozukluğunu giderir sinirleri yatıştırır. Çok fazla tüketmeniz sindirim problemlerine sebep olacaktır.
7-) Papatya Çayı.Uyku düzensizliği döneminde günde iki fincan içilen papatya çayının çok işe yaradığı kanıtlamıştır.
8 - ) Melisa Çayı. Melisa çayı kişide sinirsel bozuklukları, stres, yorgunluk, kaygı gibi sorunları ortadan kaldırdığı kişiyi rahatladığı, uykuyu düzene soktuğu kanıtlanmıştır.
9-) Yulaflı besinler tüketin.
10-) Duş. Yatmadan bir saat önce ılık bir duş alın, duş sizi rahatlatacaktır.
11-) Çocukluğunuza dönün.Mmasaj yaptırma imkanınız varsa yaptırın. Yapılan masaj vücudun dinlenmesine, kan dolaşımın hızlanmasına, kişinin yorgunluğu alınmasına ve rahat bir uykuyu getirir.
12-) Bal. Bal dinlendirici özelliğiyle oldukça etkilidir yatmadan bir saat önce bir yemek kaşığı bal alın veya bitki çayınıza bir tatlı kaşığı bal katın.

Tüm bunların hepsini veya bir kaçını aynı anda yapmaya çalışmayın. Size hangisi daha iyi geliyorsa onla devam edin. Her kişi farklıdır.

En önemlisi ise yattığınız ortamı olabildiğince karanlık hale getirin. Odanız aynı şekilde olabildiğince sessiz olmalıdır. Yastık altınıza cep telefonunuzu veya saatinizi koymayın.
Yatak, yastık, yorgan ve hatta nevresim kalitesi de uyku kalitenizi etkileyecektir. Bunları alırken biraz daha cömert olabilirsiniz. Aynı şekilde bu ürünlerin temizliği ve bakımı da önemlidir.

Yataklar belirli periyotlarda çevrilmelidir. Bunun süresi ve metodu yatak kullanım kılavuzunda yazacaktır. Yatak artık çöktüyse yeni bir yatak alma vakti gelmiştir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst