Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Uykusuzluk Nedenleri ?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Uykusuzluk Nedenleri ?

Gün boyu koşuşturan yorulan vücut, ertesi gün aynı tempoyu yakalamak sağlık düşünebilmek günlük ihtiyaçlarını giderebilmek için kişinin sağlık bir uyku moduna ihtiyaç vardır. Yetişkin bir bireyin günlük ortama uyku saati 6-8 saat arasında olmalıdır. Uzmanlar sağlıklı uykunun gece saatleri 11 ile sabah 6 kadar ki saatler olduğunu söylemektedirler. Bu saatler arasında vücut dinlenir, yıpranan sinirlerin bu saatler arasında dinlendiği ispatlanmıştır. Bazı dönemler, bazı nedenlerden dolayı uykusuzluk geçeriz, uykusuzluğun nedenlerini sıraladığımızda şöyle bir liste karşımıza çıkmaktadır.
Alınan bazı ilaçlar bünyede değişimlere neden olur, bu ilaçlar kişinin uykusuzluk çekmesine sebep olur. Kişinin yaşam kalitesini düşürür. Uykusuzluğun başka nedeni de uyku saatlerinde değime örneğin her zaman gece uykusuna alan kişinin bazı nedenlerden dolayı gündüz uyuması gece boyunca uykusuz kalmasına neden olur.
Kahve, çay, kola gibi içeceklerin kafein bulunması bunları çok tüketenlerde uykusuzluk sorunu oluşur. Kişi uyuyamadığı için gün boyu yorgun, baş ağrısı çeker. Kadınların yaşadığı adet dönemi öncesi ve adet döneminde yaşadıkları bazı problemlerden dolayı uyku sorunu yaşarlar. Hamile olan ve doğum sonrası kadınlar da sıkça rastlanılan uyku problemleri olmaktadır.
Psikolojik, depresyona giren kişiler de uykusuzluk sorunu yaşanmaktadır. Bu kişiler bir uzman yardımına ihtiyaçları olmaktadır.
Madde bağımlılığı olan kişilerde yaşanılan uykusuzluk sorunu bünyenin ve sinir sisteminin zarar görmesi kişinin kendini kontrol edememesidir.
Bazı olumsuz olayları yaşayan kişi de uyku sorunu oluşur, çok sevdiği birini kaybetmesi, sevdiği kişiden ayrılması, maddi ve manevi bazı sorunların yaşanması bu durumlar kişi yatağa girdiğinde bunları düşünen sinir sistemi uykusuzluğa neden olur. Kişinin uyku problemi yaşamasına neden olur.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst