Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Uzun İlişkilerin Önemli Sırları

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Uzun İlişkilerin Önemli Sırları

Kadınlar ve erkekler; ister flört dönemlerinde ister evlilik dönemlerinde (normalde, yani başka bir niyetleri yoksa..) uzun ve mutlu bir ilişkileri olsun isterler. Bireyler uzun ve mutlu bir ilişkiye sahip olabilmek için, hem kadınların hem de erkeklerin dikkat etmeleri gereken önemli püf noktalar vardır.

Bu püf noktalardan ilki sevgi ve saygı dengesini iyi kurmaktır. Sevgi herhangi bir koşula bağlı olarak oluşmamalıdır. Saygı ise, kişinin kendisine duyduğu saygı ile başlar. İlişkide her iki taraf da partnerine ve onun hayatına saygı duymalıdır. Aile, arkadaş, ilgi alanları kişileri birbirinden uzaklaştıran değil; birbirlerine bağlayan faktörler olmalıdır ki, bu da bireylerin birbirlerine duydukları saygı ile mümkündür.

Uzun ve mutlu bir ilişkinin diğer bir püf noktası ise karşılıklı ve sağlıklı bir iletişimden geçer. Bir sorun olduğu zaman, bireyler bunu konuşarak çözebilmelidirler. Yaşanılan problem hakkında konuşulmadığı takdirde, o problem zamanla daha da büyür ve diğer problemleri de beraberinde getirmektedir.

Ayrıca kişiler kendi yaşadıkları ilişki ile, çevrelerinde gördükleri veya duydukları ilişkileri kıyaslama yapmamalıdır. Bu durum, bireyler arasında son derece büyük problemleri doğurmaktadır. Ben ondan daha başarısızım veya hatalıyım değil de demekki eşimin gözü dışarda algısı oluşacaktır.

Hiç şüphesiz ki mükemmel insan ve mükemmel ilişki yoktur. Her ilişkinin kendine özgü problemleri ve kendine özgü güzellikleri vardır. Arada kurulan sevgi ve saygı bağları kuvvetlendikçe, ilişkinin güzellikleri ön plana çıkarken, problemlerin çözümü kolaylaşmaktadır.

Öte yandan kişilerin önce kendilerine, daha sonra partnerlerine güvenmeleri de uzun ve mutlu bir ilişki için olmazsa olmazlardandır. Kişiler güvenemeyecekleri insanları hayatlarına almamalıdır. Bu hem aşk hem de arkadaşlık için en temel kural olmalıdır. Karşılıklı güven oluşturulduğu zaman, bir ilişkide aldatma veya kıskançlık gibi durumların yaşanması neredeyse imkansız hale gelmektedir.

İlişkide ufak da olsa, tatlı da olsa asla ama asla yalan söylenmemelidir. Bu durum karşı tarafa aktarılmalı ve bu konuda anlaşılmalıdır. Aksi halde yalan yalanı doğru ve komedi filmlerinde oluşan tatsızlıklar silsilesi ilişkiyi bitirir.

Uzun ilişkilerde iki taraf da gereksiz dominantlık yapmamalı, problemler karşılıklı ve sırayla konuşarak mantık çerçevesinde çözülmelidir. Çözülemediği durumlarda tarafsız bir dost güzel bir yol gösterici olabilir. Problemlerin büyüdüğü durumda ise bir evlilik terapistine başarmak tarafsız ve profesyonel bir uzlaşma için gerekli olabilir.

Bursa ilinde Bursa Psikolog olarak Psikolog Çiğdem Akbaş hanım'ı önerebilirim.
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol to view URLs content!
adresinden kendisine ulaşabilirsiniz.

Mutlu, uzun ve güzel bir ilişki dilerim.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst