Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Varikosel Tedavisi Nasıl Yapılır

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Varikosel Tedavisi Nasıl Yapılır

Varikosel
, erkeklerin sperm üretim merkezi olan testislerinde ki kanı boşaltan toplardamarların normalden fazla şişip genişleyerek varisleşmesi durumudur. Hastalığın seyri sürecinde zamanla varisleşen bu damarlar git gide testislerin üzerini kaplayarak kan akışını engeller, engellenen bu kan akışı böbreklerden gelen zararlıların (toksik maddeler ve serbest radikallerin) testislerde birikmesi durumu söz konusu olabilir. Testislerde ki ısı artar ve bu durumlar hastada cinsel isteksizlik, testislerde sperm üretiminde ve sperm kalitesinde bozukluklara yol açar. Bazı hastalarda ise testislerin küçüldüğü de gözlenmiştir. Varikoselin ilerleyen süreçlerin de kısırlıkla karşı karşıya kalınabilir. Varikosel sadece yetişkinlik döneminde değil ergenlikte de görülmektedir ve ergenlikte karşılaşılma durumu da sıklaşmıştır

Varikosel genel olarak, aileden gelir yani doğuştandır fakat ileri yaşta da ortaya çıkma durumları olabilir. Bunun en büyük tetikleyicilerinden biri uzun süreli ayakta kalmanın veya aksine uzun süreli oturmanın karın bölgesine uyguladığı basınçtır. Ayrıca damar rahatsızlıkları ve başka testis rahatsızlığına sahip olanlarda da görülme riski fazladır. Hastalığın teşhisi doktor tarafından fiziksel muayene ile yapılır, fakat fiziksel muayenenin yetersiz kaldığı durumlar da testis torbası röntgeni istenmektedir. Yalnızca röntgen yoluyla konulan teşhislerin herhangi bir operasyona ihtiyacı olmadığı belirtilmektedir. Yani derecesi düşük, fiziksel muayeneyle belli olmayan varikosellerin tedavisi ön görülmemekte, bu durumda varikosel zararsız kabul edilmektedir.

Varikosel tedavisinde seçilecek yöntemler hastalığın ve hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Varikoselin tedavi edilme zorunluluğu taşıdığı durumlar vardır. Bunlar şiddetli ağrılar varsa, kısırlığa yol açıyorsa, evlenmemiş veya ergenlik döneminde ki bireyde kısırlığa yol açma ihtimali varsa, sperm incelemesinde spermlerin sayısı ve kalitesi düşük ise ayrıca testiste küçülme yaşanıyorsa tedavi yoluna gidilmelidir. Varikosel tedavisi, cerrahi yöntemlerden oluşur. Ameliyat sırasında kasıktan açılan bir kesit ile genişlemiş olan damarların birbirine bağlanması yöntemi uygulanmaktadır. Bu ameliyatın adı varikoselektomi’dir.

Varikosel genel olarak testislerin sol tarafında görülmektedir bu oran yüzde doksan, her iki tarafta görülme olasılığı ise yüzde 10 kadardır. Eğer varikosel sadece sağ tarafta görülmekteyse, başka hastalıklar araştırılmalıdır. Varikosel ameliyatları ortalama olarak 40 dakika sürmektedir. Mikro cerrahi bir operasyon olması sebebiyle ameliyattan ortalama 4 yada 5 saat sonrasında hasta gerekli kontrolleri yapılarak taburcu edilebilmektedir. Ameliyattan sonra ki ortalama 2 gün fiziksel zorlamada bulunulmaması gerekmekte ve hasta yaklaşık 1 hafta sonrasında normal yaşamına dönebilmektedir. Fakat yinede hastanın 1 aylık bir süreçte fiziksel zorlamalardan olabildiğince kaçınması gerekmektedir.

Varikoselektomi sonrasında nadir de olsa bazı komplikasyonlar oluşabilir. Varikoselin tekrar etmesi durumu veya hidrosel meydana gelebilir. Hidrosel, yumurtanın etrafında su birikmesi durumudur. Eğer ameliyat bahsettiğimiz üzere mikro cerrahi operasyonla yapılırsa bu komplikasyonların görülme riski de düşmüş olur. Kendilerinde bahsedilen belirtileri görenlerin vakit kaybetmeden tedavi olmaları sağlıkları açısından daha uygundur. Bu konuda özellikle de ergenlik döneminde ki bireylerin bilinçlendirilmesi aileler açısından büyük önem taşımaktadır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst