Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Veteriner Kliniği

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Veteriner Kliniği

Veteriner Hekimlik, çok eski çağlardan beri, evcilleştirilmiş ya da yabani hayvanları tedavi eden, hayvanların sağlık problemleri yaşamamaları için önceden tedbirler alan bir tıp ihtisas alanıdır. İlk çağlarda insanları tedavi eden doktorlar aynı zamanda hayvan hastalıklarıyla da ilgilenmekteydiler. Birikimsel olarak ilerleyen bilim geliştikçe hayvanlar ve insanların birebir benzer anatomik özelliklere sahip olamayacakları, dolayısıyla tedavilerin de farklılık göstereceği anlaşılmış ve böylece günümüzden yaklaşık 4000 yıl önce Mısır'da veteriner hekimlik ayrı bir uzmanlık alanı olarak kabul edilmiştir.

5000 yıldan fazla süredir var olan Türk kültürü, hayvanlarla çok yakından ilişkiyle sürdürülen göçebe bir yaşama dayalıydı. Türkler, Orta Asya'da at sırtında büyür, son nefeslerine kadar at sırtında yaşarlardı. Bizde veteriner hekimlik bunun için ilk başlarda atlara yönelik gelişme göstermiştir. Hatta atlar ve veteriner hekimlik üzerine ilmi kitaplar yazılmıştır. Kıpçak Türkçesi ile kaleme alınan Kitabü'l Hayl bunlardan biridir.

Ayrıca göçebe yaşamın en önemli geçim kaynağı hayvancılıktı. Göçebe yaşamın en önemli unsuru olarak karşımıza çıkan besi hayvanları ile ilgili yine Kıpçak Türkçesi'ne ait Baytarü'l Vazıh bu konuda yazılmış önemli bir eserdir. Bu ilmi eserlerin yanı sıra, modern anlamda olmasa bile Veteriner Klinik mantığıyla çalışan kurumların varlığından söz edilebilmektedir.

Anadolu coğrafyasında ise modern anlamda eğitim veren kurumlar 19. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu noktada, yine daha çok at bakımı ve tedavisine yönelik olmak üzere Kara Harp Okulu'nun bünyesinde eğitim hizmeti veren kurumlar ve veteriner klinik olarak işletilen profesyonel çalışma yerleri açılmıştır.

Bugün ise Veteriner Hekimlik eğitimi üniversiteler tarafından açılmış Veterinerlik Fakülteleri tarafından verilmektedir. Başlıcaları Ankara, İstanbul, Konya, Bursa'da bulunan bu fakülteler bir senesi intörnlük olmak üzere 5 yıllık eğitim verirler. Öğrencilerini yüksek lisans seviyesine getirirler.

Her veteriner hekimin üzerinde çalışarak uzmanlaştığı alanlar bulunmaktadır. Sözgelimi bir veteriner hekim pet hayvanları (kedi, köpek, kuş vb.) dalında uzmanlık gösterir ve daha çok pet hayvanları ile ilgilenir; başka bir veteriner hekimin uzmanlık alanı da keçi, koyun, inek, tavuk gibi besi hayvanları olabilir.

Veterinerler, Veteriner Klinik açmak için diplomalarının yanı sıra Veteriner Hekimler Odası'ndan alınan onay gibi bir takım belgelere ihtiyaç duymaktadır. Hayatı her alanda daha yaşanılır kılan hayvanlar, dertlerini insanlar gibi ifade ederek hastalık belirtilerini dile getiremedikleri için bu sessiz dostlarımızın dertlerine deva bulmak özel ve saygı duyulacak bir iştir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst