Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Vurun Kahpeye Kitap Özeti

Hikaye ilerici ve idealist bir öğretmen olan Aliye’nin çevresinde gelişmeye başlamaktadır. Aliye İstanbul’dan Anadolu’ya göç etmiş idealist bir öğretmendir. Aliye köye geldiğinde kalacak bir yer aramaya başlar ve Ömer Efendi ile Gülsüm Hala’nın yanında kalmaya başlar.


Ömer Efendi ve Gülsüm Halakızlarını kaybettikleri için Aliye’yi ölmüş kızlarının yerine koyarlar ve onu aileden kabul ederler.


Aliye idealist yapısıyla köy okulunda da birçok şeyi değiştirmeye başlamıştır. Çocuklara milli marşlar öğretip onlara ilericiliği, modernliği, çağdaşlığı anlatmaktadır. Köy halkından da büyük takdir toplamaktadır. Ancak köyde ki bir takım gerici güçler Aliye öğretmene karşı cephe almaya başlar. Bunların başında da Hacı Fettah Efendi gelmektedir. Köy halkını Aliye’ye karşı kışkırtmaktadır. Camiden çıkışta ahaliyi Aliye öğretmene karşı cephe aldıracak sözler söylemektedir. “Namahrem, yüzü gözü açık bunlar parçalanmalı…” şeklinde naralar atmaktadır. Bu sırada o kalabalığa Tosun Bey yaklaşır. Tosun Bey Yunanlılar ile savaş bir kumandandır. Köyde ki halk onu hem sevmekte hem de ondan korkmaktadır. Çünkü yabancı çetelere herhangi bir yardımda bulunan olursa Tosun Bey bu kişilere ağır cezalar vermektedir. Kumandan Tosun Bey’de ilerici ve idealist birisidir. Aliye ile Tosun Bey bir süre sonra nişanlanırlar. Ancak ne yazık ki fazla uzun süre mutlu kalamayacaklardır. Tosun Bey kasaba dışına görevi gittiği zaman Aliye’ye aşık olan Uzun Hüseyin Efendi fırsatı değerlendirir ve Yunan kuvvetleri kasabaya yönlendirir. Yunan Kumandan Damyanos Aliye’den çok etkilenir ve ona aşık olur.


Damyanos Aliye’ye evlenme teklifi eder. Ancak Aliye bunu şiddetle reddeder. Fakat Damyanos Aliye’yi ailesini öldürmekle tehtit eder. Aliye’nin bunun üstüne Aliye hapis hayatı yaşamaya başlar. Damyanos evin etrafını askerlerle çevirir. Kumandan Tosun Bey kasabaya gelir ve gizlice Aliye ile buluşur. Onlara Durmuş adında bir delikanlıda yardım etmektedir. Birlikte bir plan yaparlar. Aliye Damyanos’a askerlerini kasabadan çıkarırsa onunla evleneceğini söyler. Damyanos Aliye’nin istediği yapar. Bu sırada Kumandan Tosun Bey ordusuyla birlikte gelip Damyanos ve birliğini dağıtır. Ancak kasaba halkı Aliye’yi düşman kuvvetlerden sandığı için onu taşlayarak öldürür. Hacı Fettah Efendi’de halkı iyice kışkırtıp vurun kahpeye diye bağırmaktadır. Aradan 6 ay geçer. Savaşta yaralanan Kumandan Tosun Bey kasabaya geri döner ve olup biteni öğrenir. Bunun üstüne kasaba halkına olup biteni anlatır ve Aliye’yi savaş kahramanı ilan eder.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst