Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Wamp Server ile Localhost Üzerinden Wordpress Kurulumu

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Localhost kurulumunda kullanacağınız Wamp Server ile alakalı formumuz da önceden açılmış konu bulunmakta. Bunu kullanarak localhost kurulumu kolayca gerçekleştirmeniz mümkün. Çok kısa sürede site kurulumu için gerekli yazılımı yüklemiş olacaksınız. Kurulum sona erdikten sonra Wordpress kurulumu yapmanız için sıralamayı şu şekilde takip edin.

Öncelikle Google arama motoruna Wordpress İndir diyerek resmi site üzerinden güncel olan son versiyonu edinin. Ücretsiz olan bu kurulum dosyasını farklı siteden değil direkt resmi siteden en güncel versiyonu indirerek temin ediniz.

Wamp Server eğer kurulum sırasında değişiklik yapmadıysanız C dizininde kuruludur. Bilgisayarım üzerinden C’yi açarak wamp64 klasörünü açın. Karşınıza gelen klasörler içerisinde www dosyasını açın. www dosyasının içerisinde daha önce bir düzenleme yapmadıysanız tümden seçip silebilirsiniz. Buradaki dosyalarla artık işiniz yok. www klasörü sizin siteniz olarak düşünün. Kuracağınız wordpress siteyi direkt buraya ana dizin olarak mı yoksa farklı çalışmalarınızda olacaksa www içerisinde dosya açarak ilerleyin. Ben her sitem için ayrı dosya açıyorum ve tarayıcıma localhost yazdığımızda hangi çalışmayı yapacaksam ona erişim sağlıyorum. Bu tercih size kalmış. İndirdiğiniz wordpress dosyalarını kopyala yapıştır ile direkt www içerisine ya da www içerisine klasör açarak o dizinin içine yapıştırarak işlemi bitirin. www içerisinde ruzgar diye klasör açtığınızı ve wordpress dosyalarının yer aldığı verileri buraya kopyaladığınızı varsayarak devam edelim.

Artık kurulumu başlatabiliriz. Tarayıcınıza localhost yazdığınızda ruzgar klasörünü göreceksiniz. Buraya tıkladığınızda wordpress kurulum ekranı karşınıza gelecek. Başlayalım yazısına tıklatın ve karşınıza doldurmanız gereken bazı bilgiler gelecek. Burada phpmyadmin ekranına erişim sağlamamız gerekli.

Yeni sekme açarak adres satırına localhost/phpmyadmin yazın. Kullanım dilinde Türkçe mevcut, Türkçe’yi seçerek ilerleyin. Giriş bilgileri ya root / root ya da root / şifre boş olması gerekli. Giriş yaptıktan sonra sol taraftaki ekrana yeni tuşuna basarak veritabanı oluşturuyoruz. wordpress_db ya da istediğiniz farklı ismi vererek oluştur butonuna tıklayın. Ekranın sol tarafında artık sizin verdiğiniz isimle de bir veritabanı mevcuttur. Bunu gördüyseniz bu ekranda işimiz bitti. Diğer sekmeye geri dönüyoruz.

Burada veritabanı ismi yazan alana bir önce verdiğiniz ismi yazın. Kullanıcı adı kısmına root ve şifre kısmını boşluk bırakarak devam ediyoruz. Veritabanı sunucusu ve tablo ön eki kısmını değiştirmenize gerek yok.

Kurulumu çalıştır butonunu gördüyseniz girdiğiniz bilgilerde herhangi bir sorun yok demektir. Kurulumu çalıştır diyerek işlemi bitirebiliriz. Son olarak sitenizle alakalı bilgilerin girişini sağlıyorsunuz. Vereceğiniz kullanıcı adı ve parolayı unutmayın panel girişinde kullanacağınız bilgi olmakta. Bunları da tamamlayarak artık Wordpress Kur işlemini tamamlayabilirsiniz.

Başarılı ekranını gördüyseniz panele girebilir ve siteye erişim sağlayabilirsiniz. Localhost ekranında kurulum yaptığınız dizine tıklayarak sitenize erişim sağlamanız mümkün. Adres bölümünün sonuna /wp-admin ekleyerek panele girebilirsiniz. Bundan sonrası artık wordpress eğitimine girmekte. Siteniz localhostunuzda kurulumu istediğiniz zaman tekrar yapabilir ya da www dizininde birden fazla klasör içerisinde birden fazla wordpress kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst