Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Web Tasarımı Nasıl Yapılır ?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Web Tasarımı Nasıl Yapılır ?

İnternet kullanımının gün geçtikçe hızla arttığı çağımızda internet siteleri de daha etkili bir şekilde ürün sunumu ve satışı yapabilmek için web tasarımı konusunda ciddi yardımlar almaya başlamışlardır. Yaratıcı ve aynı zamanda gözü yormayacak şekilde bol içerikli olan web tasarımları firmaların satışlarını olumlu yönde etkilerken göz yorucu ve gereksiz reklam ve grafiklerle doldurulmuş web siteleri pek çok müşteri ve ziyaretçi kaybına sebep olabilmektedir.

Bütün bunların önüne geçmek ve etkili bir web tasarımı yapmak için gerekli aşamaları sırasıyla takip etmek gerekmektedir.

Genel olarak aşamalardan ilki, tasarlanacak olan sitenin hangi amaca ve hangi kitleye hizmet edeceği kesin olarak belirlenmesidir. Bu konuyla ilgili olarak da sitenin kurumsal, bireysel, tanıtım, E-ticaret ve eğlence site yapılarından hangilerine denk düştüğü de kararlaştırılmalıdır. Bunu belirledikten sonra kurumun faaliyet alanları, web sitesinin içeriğinde bulunması gerekenler, kurumsal kimlik çalışmaları ve beğenilen renk tonları da kararlaştırıldıktan sonra yavaş yavaş içerik ve tasarım aşamasına geçilir.

Web tasarımı aşamasında öncelikle kullanılacak çizim programları belirlenir. Bu programlardan en çok tercih edilenler olarak karşımıza çıkan Fireworks ve Photoshop çizim programlarıdır. Bootsrap ise çok ciddi bir alternatif olarak tasarımı kolaylaştırmış. Mobil uyumlu hale getirmiştir. Sektöre standartlar getirmiştir.

Özellikle E-Ticaret sitelerinin en çok dikkat etmesi gereken konu olan görsellik müşterileri rahatsız etmekten uzak olmalıdır. Aranılan ürünün kolayca bulunabileceği menü barları hazırlamak ve göz yormayan renkler ve grafikler kullanmak sitenin görsel tasarımının en önemli noktalarından biridir. Ayrıca site sahibi firma hakkında bilgilerin bulunacağı “hakkımızda” bölümü de açıklayıcı ve anlaşılır bir şekilde yazılmış bilgiler bulundurmalıdır. Bu kısımdan sonra gelen iletişim sayfası da müşterilerin telefon numaraları ve adres gibi güncel iletişim bilgilerine ulaşabileceği şekilde tasarlanmalıdır. Referans kısmında ise site tasarımında referans alınan firmaların isimleri logolarıyla beraber yer almalıdır.

Web tasarımında bir diğer aşama da sitenin kodlanması aşamasıdır. Dinamik ve statik olmak üzere 2 şekilde hazırlanan web siteleri içeriklerinin güncelleme ihtiyacı duyup duymamasına göre ayrılmaktadır. Site içeriği çok sık güncelleme yapılmasını gerektirmiyorsa statik web sitesi kodu kullanmak daha uygun olmaktadır. Bu tarz siteler HTML kodları ile yazılabilmektedir. Dinamik siteler ise sık sık güncelleme gerektiren siteler olup .php, .asp, .aspx, .jsp iyi bir kodlama dili bilgisi gerektiren web siteleridir.

Son olarak da sitenin isim hakkı belirlenmelidir. Bu konuda ticari siteler için .com kullanırken devlete ait kurumlar için de .gov, vakıf ve dernekler için .org, MEB’e bağlı okullar için k12, üniversiteler ve diğer eğitim kurumları için .edu, televizyon kanalları için .tv ve genel kapsam için .net kullanılmaktadır.

Wordpress web sitesi yapımında çok kolaylık sağlamaktadır. Binlerce tema tasarımı, Arama motoru dostu bağlantıları ve kolay editör araçları ile web sitenizi kolayca yönetebilirsiniz. Bu özellikleriyle Wordpress zamanla Joomla ve Drupal gibi alternatiflerinden sıyrılmıştır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst