Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Wushu Nasıl Bir Spordur?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Wushu Nasıl Bir Spordur?

Wushu bir Uzakdoğu sporudur. Wushu kelime manası olarak zor yapılan, tehlikeli iş, sanat gibi bir kaç anlama gelmektedir. Detaylı araştırıldığında içerisinde savunma, saldırı, kareografik hareketler barındırdığını görebiliriz. Bu zengin çeşitliliğiyle her kesimden bayan ve bay ayırt etmeksizin hobi ve spor aktivitesi olarak beğenilen ve yapılan bir spor olduğunu görüyoruz.

Wushu tarihi m.ö 2000’li yıllara kadar dayanan bir geçmişe sahiptir. Ayrıca Uzakdoğu sporlarının da atası olarak kabul edilmektedir. İlk dönemlerinde saldırı ve savunma sanatı olarak ordu birliklerine ve güvenlik gruplarına öğretilip uygulanırdı. Geleneksel ve modern Wushu olarak iki ana unsurda incelenen bu spor şimdilerde modern olarak yoğun faaliyet göstermektedir. Modern Wushu ise kendi içerisinde de farklı kategorilere ayrılarak günümüzdeki en yaygın halini almıştır.

Sonraki tarihlerdeyse Wushu geliştirilerek kendi içerisinde farklı formatlarda da öğretilmeye başlandı. Kılıçlı, kılıçsız, sopalı, sopasız, mızraklı, silahsız gibi 10’u aşkın formatta tüm dünyada öğretilmeye başlandı. İçeriğinde ruhun ve bedenin birlikte hareket etmesi ilkesi yatan Wushu bu özelliğiyle sanatsal olarak öne çıkarak kendisini diğer dövüş sanatlarından ayırıp daha çok rağbet görmeye başladı.

1987 yılında federasyonlaşan bu spor, olimpiyatları dahi yapılacak boyutlara gelmiş; tüm dünyada yaygınlaşmıştır. Şöyle düşünelim: ’Herhangi birisine Wushu Nasıl Bir Spordur?’ diye sorulduğunda ‘diğer dövüş sanatları gibi saldırı ve savunma sanatıdır’ deyip bırakamayız. Çünkü bugün Wushu ile alakadar olanlar hem kendisine özgüven katan, uğraşıldığında sanatsal faaliyet olarak da haz veren, ruhunuzu ve bedeninizi dinlendiren bir spor olarak faydalanmaktalar.

Günümüzde kişisel güvenliğimizin cadde ve sokaklarda ne kadar bariz bir tehlike altında olduğu da ortadadır. İnternet ve televizyonlardan aldığımız saldırı haberlerine bakacak olursak pek nadir de olsa gördüğüm bir şey var; oda kendisini kurtarabilen ve başındaki tehlikeyi savabilen kişiler bir dövüş sporcusu ya da bu sporu hobi olarak yapan kişiler çıkmaktadır. Kolunuzda bir altın bilezik bulunması ve görünmez bir silahınızın olması kendinizin ve çevrenizin güvenliği ve sağlığı için inanılmaz olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Bu sporu ve tarihini araştırdığınızda karşınıza çıkacak bilgiler gerçekten sizin bu sporla ilgili olmanızı sağlayacaktır. Bedeninizin sağlıklı ve ruhunuzun dingin kalması Wushu sporunda mevcuttur.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst