Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Yara Nasıl Hızlı İyileşir? Doğru İlk Yardım

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Yara denilince akla direkt olarak kesik gelmemesi gerekli. Darbeye bağlı olarak iç kanama yada kemik kırığı da yara sınıfına girer. Genel olarak iyileşme sürecinde öncelik doğru beslenmeden geçer. Doğru beslenmeye bağlı olarak yara daha çok iyileşmektedir.

Doğru beslenmeden kastımız karbonhidrat ve yağ türü enerji verici besinler tüketmeniz. Bunun haricinde protein, amino asit, glutamin de bu kısımda önemlidir.

Eğer yaranız kolay iyileşmiyorsa bunun farklı sebepleri olabilir. Bünyesi zayıf insanlarda, yaşlılarda bu süre uzayabilir. Dolaşım da olan sorunlar ya da genetik rahatsızlıkların yanı sıra yaraya yapılan yanlış müdahaleye bağlı gecikmede olabilir. Hiçbir sorunuz yok ama gecikiyorsa belki devamlı kullandığınız bir ilaç varsa buna bağlı olarak da süreç uzayabilir. En önemlisi sigara içen insanlar da kolay yara iyileşmesi mümkün değil.

HERŞEYDEN ÖNCE DOĞRU İLK YARDIM

Aslında en önemlisi ilk başta yapılan doğru müdahaledir. Kanamalı bir yaranız var diyelim. Öncelik olarak yapılması gereken kanama durana kadar basınç uygulanması. Çok sert olmayacak şekilde yapılan bu müdahale sonrasında kanamanın durduğuna emin olduğunuz önce kendini temizliğini sağlayın. Ellerinizi yıkadıktan sonra yara temizlemesine başlayın. Yarayı ılık bir su ile temizlemeniz yeterli olacaktır. Yara bölgesinde haricinde taş, toprak ya da yabancı madde varsa bunun tek tek temizlemeniz gerek.

Temizlik sonrasında yaranın kurumasını gerçekleştirin. Temiz bir havlu kullanarak dokunuşlarla bu işlemi gerçekleştirin. Yaraya direkt olarak bant türü bir işlem yapmayın. Yapışmayan bir bezle sarın.

Ağrılı yarılarda dikkat edilmesi gereken ağrı kesici olarak aspirin kullanılmamasıdır. Aspirin kanı sulandıracağı için kullanmamanız gerek.

Tabi ki kanama durmuyor yada çok derinse, müdahale edemeyeceğiniz yabancı cisimler varsa, kronik olan tehlikeli bir rahatsızlığınız varsa doktora baş vurmalısınız.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst