Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Yavru Köpeğe Tuvalet Eğitimi Nasıl Vermek Gerekli

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Hayvan sevgisi kadar mükemmel bir duygu olamaz ancak geçici bir heves ile değil kendinize arkadaş, yoldaş olsun diyerek sahiplenmeniz gerekli. Etrafımızda çok kişiyi görüyoruz ki tuvalet eğitimi konusunda başarısız olunca beslemekten vazgeçmekteler. Ve en kötüsü ya barınağa ya da sokağa bırakmaktalar.

Çocuğunuz gibi sahiplendiğiniz dostunuz için tuvalet eğitimi zamanı artık geldiyse bu süreç de her şeyden önce sizin asıl olarak pes etmemeniz gerekli. Irklara göre köpeklerin hızlı veya uzun olarak bu süreci geçmekteler. Ama çocuğunuz bir bebek ve hatta kasları daha tam gelişmemiş olabilir. Yani yürürken bile altına kaçırıyor olabilir. Biz insanlar nasıl ilk doğduğumuz da kaç yaşına gelene kadar tuvalet eğitimini ancak alabiliyoruz köpekler için de bu geçerli. Sizin ilk zamanlarda eğitime başlamanız gerekli ama iki günde bir haftada bu işin direkt olmasını beklemeyin.

Tuvalet eğitiminde en klasik olarak gazete kağıdı çözüm ortağınız olmakta. Kendi köpeğimi eğitme konusunda yaşadığım tecrübeyi ve okuduklarımla edindiğim bilgileri kısaca anlatacağım sizlere. Paspas ismini verdiğim oğlumun yaşadığı yer sınırlı bir alandı. Gün içerisinde oradan çıkararak onu gezdiriyor ve oynatıyordum. Aslında sabahları ve akşamları yürüyüş esnasında ihtiyacını gidermesi ve o şekilde alıştırmanız çok çok daha iyi. Fakat bazı dostlarımız genelde evin içinde bizimle birlikte vakit geçiriyor. Burada gazete kağıdı çözüm ortağımız olarak bize yardım etmekte.

Paspasın evinin haricinde alanı tamamen gazete kağıdı ile kaplamıştım. Yaklaşık 3 metre kare alan olan alanı tamamen kapladıktan sonra tuvaletini iki üç gün buraya yapmasını izin verdim. Sonrasında her 2 günde bir gazete kağıdı eksilttim. Eksiltmeme rağmen paspas gene de gazete üzerine tuvalet ihtiyacını gidermeye başladı. Ta ki tek parçaya düştüğümde artık sorunumuz çözülmüştü. Gazete kağıdını nereye koyarsam Paspas artık tuvalet ihtiyacını oraya gidereceğini anlamıştı.

Evin içinde tamamen serbest gezen bir dostumuz varsa bu süreç biraz daha farklı. Tuvalet için bir yer belirleyin ve oraya dışkısının kokusunu bulaştırın. Gazete haricinde farklı bir yere yaptığı sürece dışkısını ona sürerek sizin belirlediğiniz alana bırakın. Sizin belirlediğiniz farklı alanda ise dışkıdan koku kalmaması için detay temizlik gerçekleştirmeyi unutmayın.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst