Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Yazar Nasıl Olunur?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Yazar Nasıl Olunur?

Yazı yazmak bir sanattır ve sanatın diğer her dalında olduğu gibi sevgi, ilgi, yetenek gerektirir. Yazı yazabiliyor olmak için, pratik bir zekâya, öngörüye, bilgi birikimine, iyi bir Türkçeye, dil bilgisi ve yazım kurallarına, düşünceleri yazıya dökebilme, kendini iyi ifade edebilme yetisine sahip olmak gerekir.

Yazar olmak kendi başına bir sıfat, bir unvan yüklese de isminizin önüne, yazar olmanın da kendi içinde çeşitleri, yazı yazabileceğiniz bir takım alanları vardır. Senaryo Yazarlığı, Roman Yazarlığı, Makale Yazarlığı, Köşe Yazarlığı, Gazete Yazarlığı, Araştırmacı Yazar, Şairler vb. gibi.

Yazar Nasıl Olunur… Sorumuzun cevabına gelecek olursak, öncelikle kendinizi hangi alanda görmek istediğiniz, hangi alanda yetenekli olduğunuzu düşünmeniz, sosyo-ekonomik yaşantınız, birikiminiz, dünya görüşünüz, eğitiminiz gibi bir takım parametreler, yazar olabilme yolunda hangisini seçeceğinizi, kendinizi nerede ilerletebileceğinize dair işaretleri gösterecektir.

Kitap yazmak istiyorsanız, yazmak istediğiniz konu üzerine yoğunlaşmalı, gereken araştırmaları yapmalı ve bunu sayfalara dökmelisiniz. Kitap okuyucuları için, anlaşılır, yalın bir dil kullanmanız önceliğiniz olmalı. Türkçe ve Dil bilgisi kurallarına uymanız, anlatmak istediğiniz konuyu ve vermek istediğiniz ana fikri okuyucuya onu sıkmadan, akıcı biçimde geçirebilmelisiniz. Daha sonrası için, yapmanız gereken, kitabın basımı için yayınevleri ile görüşmek olacaktır.

Senaryo yazmak istiyorsanız, bu daha da zor ve itina gerektiren bir alandır, çünkü günümüz TV medyasını düşünecek olursak ve Film Endüstrisini, reyting denen canavarın pastadaki payınızı almanıza engel olmaması için, kaleme alacağınız senaryonun satış ve pazarlaması için daha ciddi ve özenli bir çalışma gerektirecektir. Komedi mi, dram mı, tiyatro mu, bir kitabın senaryolaştırılması mı? Yine önceliğiniz anlaşılır, sahici, günümüz insanının ilgi ve alakasını çekebilecek, belki her yaştan, belki belli bir kitleye hitap edebilecek bir senaryo yazabilmeniz gerekir. Projenizi oluşturduktan sonra, yapımcılar ile irtibata geçmeniz en son aşama olacaktır.

Makale Yazarlığı, Köşe Yazarlığı, Blok Yazarı gibi alanlar için gazeteler gerektiği gibi internet ortamından da fayda sağlayabilirsiniz. Bunun için sayısız internet sitesi ve ulaşmayı bekleyen, bilgiye aç, birçok insanı da düşünecek olursak, yazı yazmanız için birçok konu bulacağınız da şüphesiz. Bunu bir meslek olarak yapabileceğiniz gibi ek bir iş olarak ta yapabileceğiniz alanlar mevcut.

Kısacası yazarlığın hangi alanında olmak istediğinizin cevabı yine sizin kendi içinizde. Kendinize bir alan belirleyip, kolları sıvamakla başlayabilirsiniz. Gerisi zaten gelecektir. Belki birkaç deneme, biraz araştırma yaparak, sabredip, gereken zamanı ve ilgiyi ayırdığınız sürece başaramayacağınız bir şey olamaz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst