Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Yenidoğan Bebeklerde Sarılık Tehlikeli Mi?

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Hele ki ilk çocuğunuzsa en ufak detayda tedirgin olmanız normal. Ancak evladınızla alakalı daha birçok sorunlar karşılaşacağınızdan sakin olmaya çalışın. İlk zamanlar karşılaşacağınız sorunlardan biri sarılıktır. Sarılık yeni doğan tüm bebeklerde neredeyse görülür. Bir orana vuracak olursak bebeklerin yüzde 70’nde görülen bir rahatsızlıktır.

Bu rahatsızlık kendi kendine geçebilmektedir. Ancak kontrol altına alınmazsa doğrusunu söylemek gerekirse tehlikeli olabilir. Bu yüzden bebeğinizi iyi takip etmeniz gerek. Sarılık çıkma sebepleri arasında öncelik olarak yeteri kadar emzirmeme geliyor. Burada anneler fazlasıyla tedirgin. Emziriyorsa sütün yetersiz olduğunu düşünürken, mamaysa da süt olmamasından korku içerisinde geçirir. Bu durumda yapılması gerekenlerle alakalı mutlaka doktora başvurmanız gerekli.

Sarılık bebeğinizin gözünün beyaz kısmında ya da cildinde fark edilir olmaktadır. Bu tür durumda zamana bırakmayıp doktora başvurun. En hassas nokta göz rengiyle fark edilirken bunun haricinde kan testi ile değerler alınmaktadır. Bebeğinizin kaç haftalık olduğuna göre farklı değerle bulunuyor. Bu noktada tekrar belirtmek gerekirse sarılık çok kolay şekilde atlatılabilecek hastalıktır ancak yeterli takip ile bu mümkün. Önlem alınmaması halinde daha büyük hasar bırakıcı hastalıklara dönüşebilir.

Tedaviyse doktor tarafından belirlenmektedir. Kilo, boy ve kaç günlük olduğuna gör kan da çıkan değerler göz önüne alarak takip gerçekleştiriliyor. Değer çok yüksek olmadığı sürece doktorlar sarılığın yeterli beslenmeyle geçmesini beklemektedir. Sık sık emzir ve gerekirse mama takviyesi gibi öneriler bulunabilir. Ama bunu doktorunuzun veriler sonucu karar vermesi gerekir. Ancak değer yüksek ve tehlike durum varsa ışık tedavisi yapılmakta. Bu ışık tedavisinin bebeğinize hiçbir zararı yoktur. Tek zor kısmı daha yeni doğmuş evladınızdan ayrı kalacak olmanız.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst