Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Yola Göre Aracınız Vitesi Kendisi Bulacak Artık

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Otomobil dünyasında sürekli olarak yenilikler karşımıza gelmeye devam ediyor. Uçan araba dediğimiz sürece girmemize artık çok az kaldı sanırım. Araçlarda otomatik park özelliğine varana kadar sayısız özellik bulunmakta.

Otomobil liderinden Hyundai ve Kia ikilisinden sonra olarak yeni bir özellik bilgisi verildi. Güney Koreli olan iki firma Türkiye’de araç konusunda önemli markalardan biri olmaktadır. İkili dünya da ilk olarak Information and Communication Technology sistemini kuran firma olduklarını açıkladı. ICT aslında otomatik vites sisteminin gelişmişi olarak düşünün. Yolun durumuna göre gerektiğinde otomatik olarak vites düşme ve arttırma işlemini gerçekleştirecek.

Bu sistemde ki ana amaç var olan otomatik vites rahatlığını daha da artırmak olmakta. Tabi ki bu gelişmeye bağlı olarak yakın tüketiminde de azalma gerçekleşecektir. Vites kullanımını yakıt konusunda en önemli etkenlerden ve bu sistem otomatik olarak sabitleme dışında vites ayarı yapacağını aracı daha az yoracak ve yakıt tüketiminizi azaltacaktır.

Kullanılacak olan bu sistem GPS gibi birçok dış etkenlerle bu ayarlamayı gerçekleştiriyor. Trafik ışıklarından trafiğe kadar karşılaşacağınız her duruma uygun geçiş gerçekleştirebilecek. Firmalar bu teknolojiyle alakalı toplam da 40 civarı patent alımı yaptılar. Tüm bunların haricinde tamamen profesyonel bir yazılımla kusursuz araç kullanımı sunulmaya çalışılmakta.

Sistem anlık olarak gerçek verilere göre hareket ettiği için radara kadar birçok unsuru kullanıma aktarabilmekte. 3D navigasyonla eş bir şekilde aldığı verileri düzenleme sonucu sistem işleyişini sürdürüyor. Şerit kontrolü içinse ön tarafta bulunan kameralar bu işlemi gerçekleştiriyor.

Yani yapak zeka arabalarda artık tamamen devir alma işlemini yavaş yavaş gerçekleştiriyor. İlerleyen zamanlarda trafikte eski araçların tamamen kalkmasıyla bu tür teknolojili araçların aralarında iletişim daha da gelişmeye açık olarak daha hızlı gelişecektir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst