Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Yönetici Asistanı

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Yönetici Asistanı

Zirve yapmış, toplum içinde ve ülkeye nam salmış, başarısı hakkında konuşulan şirket yöneticilerinin arkasında yükünü hafifleten ve her şeyini ortaya koyan Yönetici Asistanı arkadaşlarımız şüphesiz ki çok önemlidir. Asistan adayı kişiler için şu okulu bölümü bitirmelidir demek doğru olmayacaktır. Çalışılan sektöre göre bu değişecektir. Fakat diksiyon ve bakım önemlidir. Sektör ve seviyeye göre yabancı dil de önemli olabilmektedir. Yönetici asistanlığı zor bir meslektir zira yöneticiler çoğu zaman kaprisli ve yüksek beklenti olurlar. Asistanlar her zaman dinamik olmaldırlar. Bu avantaj veya dezavantaj olarak düşünebilir.

Yönetici asistanının en güzel tarafı potansiyel yönetici olmalarıdır. Çünkü asistanlık yaptıkça insan ilişkilerini, ticari ilişkileri, proje yönetimini ve daha bir çok konuyu öğrenirler. Ayrıca geniş bir çevreleri olur. Sektörlerinde tanınır biri olmaya başlarlar. Yönetici asistanları şirket hakkında bazı kararların verilmesinde danışılan biri olmaya başlarlar. Hatta bazı kararları kendileri verebilirler.

Bir çok büyük firmada yöneticiler atanmadan önce yönetici asistanı olarak çalıştırılırlar. Bu onlar için büyük bir staj fırsatıdır.

Yöneticilerin işlerinin birçoğunu aslında kendileri de yapmaktadır. Yönetici izniyle belge imzalanması, toplantılara yönetici yerine katılım, yönetici meşgul olduğunda gelen misafirlere bizzat kendisi ilgilenmesi, organizasyonun nerede yapılması gerektiğini kaç kişilik olduğu kimlerin katılacağı davetiyelerin ulaşım adres ve ulaşıp ulaşmadığı hakkında bilgi edinilmesi, yönetici yerine seyahat edilmesi gerekiyorsa kalınacak yerin rezerve edilmesi ya da yönetici kalacaksa onun yerine rezerve edilmesi, büro içinde bulunuyorsa telefon ve çağrılara bakması gibi işlemleri yapan kişiler Yönetici Asistanı olarak adlandırırlar.

Maaşları çalışılan sektöre bağlı olarak değişirken üst düzey firma yöneticilerinin asistanlığını yapan kişiler çok daha yüksek maaş almaktadır. Ancak ilk işe giriş genelde asgari ücret ile ücretlendirilmektedir. Yönetici asistanlığı eğitimi alan, en az bir yabancı dil konuşabilen ve seyahat engeli olmayan kişilere daha yüksek maaş ödenmektedir.

Asistanlar, çoğu zaman sekreterlik kavramıyla kıyaslansa da aslında ne kadar hata yapıldığının farkına varılmaz. Kıyaslanmasının nedeni sekreterler ile asistanların ortak yaptığı işlerin olması. Danışmanlar da aynı işi yapıyorlar fakat onlar kıyaslanmaz neden? Çünkü devamlı yanlarında bulunmazlar bir sorun olduğunda yönetici danışmana danışır. Kısacası sekreter ile asistan arasındaki en büyük fark saha çalışması sekreterler tarafından zora girerek yapılır. Seyahat engeli bulunduğundan, devreye asistanlar girer. Durum böyle olunca arasındaki kıyas savaşı sonlandırılmış olur.

Çoğu asistanlık mesleğini icra eden kişiler asla kendilerine sekreter denilmesinden hoşlanmaz. Her benzetmede yönetici asistanın benzeten vatandaşa görev tanımlarını yapmak zorunda hisseder. Aldıkları maaşlar aslında bir sekreter ile arasındaki farkı ortaya koymaktadır. Ama kişinin imajı ve psikolojik açıdan rahat etmesini göz önünde bulunduran sosyologlar bu kavramların ayrılması taraftarıdır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst