Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Yönetmen Olmak

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Yönetmen Olmak

Günümüz insanları genelde meslek olarak avukat, doktor, mühendis, öğretmen olmak isterler.

Yönetmek olmak sa herkesin hayal edebileceği meslekler arasında değildir. Nadir olarak görebileceğimiz seçenekler arasındadır. Eğer aklınızda yönetmen olmak varsa bu yolda ne istediğimizi bilmeliyiz. Yani bu bir hayal mi yoksa tamamen her şeyimizi adayabileceğimiz gerçekleşmesi mucize olan bir düşünce mi?

Yönetmenliğe öylesine bakmak gerekir ki bazen anne baba sevgisi bezende düşmanından öylesine hıncını çıkarma duygusu, gücü, azmi…

Yönetmen nasıl olunur? Sorusunun cevabını tüm dünya üzerinde gösterebilecek iradeye sahip olabilirsek yolun yarısına gelmişizdir demektir. Başta hiç bir iş hemen kazanılmaz bunun bilincindeysek eğer ne mutlu bize. Tatbiki de bu kolay bir iş değil. Buna ilk olarak hikâye yazarak adım atmalısınız. Bu hikâye sizin bu yolda attığınız ilk adım olacağı için bir okadar önemli ve değerli olacaktır. Bunun için en büyük destekçiniz hayal gücünüz ve yetenekleriniz olacaktır. Yönetmen olmakta senaryo yazmakta bir yetenek işidir.

Eline her kamera alan yönetmen olamaz. Bir şeyleri farklı yapabilmelisiniz. Aynı şekilde ben yönetmenim diyen biri de iyi bir tiyatro yönetmeni olamayabilir. İsim vermeyelim ama Türkiye'de bunun bolca örneği mevcut.

Kopuk senaryo akışları ve tekrarlanmayan çekimler nedeniyle harcanan hikayeler, harcanan usta oyuncular mevcut. Bazı oyunlar, filmler diziler sizlere de ortaokul tiyatro oyunu gibi geliyor mu? İşte bunun tek cevabı var: Kötü yönetmen..

Hikaye yazmaya geri dönelim: Elbette bu hikâye yazma işinde, senaryo yazma işinde, sıkıldığınız zamanlar ve hatalarınız olacaktır ama bu hatalar zamanla iyi sonuçlar vermeye başlayacaktır. Zaten çok hata yapıyorsanız ve çok sıkılıyorsanız yanlış hedef seçmişsiniz demektir.

Yönetmen olmaya kısa filmlerle başlanacaktır. İlk kısa filminizi izletirken. Bu işi yaparken tepki alabilir, beğenilmeyebilir ve en önemlisi anlaşılmayabilirsiniz. Vazgeçmenizi isteyen birçok insan olacak hayatınızda. Öncelikle bu işte sabırlı olmalısınız. Bu işe emek vereceksiniz ve başaracağınıza inanacaksınız ki ayakta dimdik durarak ne kadar sağlam olduğunuzu gösterebileceksiniz. Tabi yanlış yolda olma ihtimaline karşı size değer verenleri akraba olmaması şartıyla dinlemeniz faydalı olacaktır.

Yönetmenler için oyuncular, kameramanlar, ses ve ışık ekibi, saç ve makyaj gibi değer ortaklarıyla sağlam bağlar kurarak farklılıklar ortaya koyup bu sebeple insanların ruhuna dokunabilecek ve her seferinde yeni bir bakış açısı sağlamak en önemli amaçlardan biri olmalı. İnsanların gözünde bu mertebeye ulaşmak bil o kadar zor olduğu gibi oldukça da kolaydır. Tüm İnsan hayatını bilmek bunu içimizden biri olarak analiz etmek, sunabilmek, hissiyatı geçirebilmek aslında en iyi yönetmen olmak yolundan geçiyor.

Ben açıkçası Rammstein grubunun kliplerine bayılıyorum. Kliplerin yönetmeni ise genç denebilecek biri. Tecrübe önemli evet ama yetenek çok daha önemli. Selçuk Aydemir de çok güzel bir örnek. İşler güçlerde 5sn'lik bir görüntü için saatlerce uğraşılması gerekecek hazırlıklar yapıyordu.

Yönetmen olmak artık bazı açılardan daha kolay ve daha zor. Eskiden film çekilirken bile bazı önemsiz sahneler ucuz filmlerle bazılarıysa pahalı ve kaliteli film rulolarıyla çekiliyormuş. O günlere kıyasla çok şanslıyız. Artık cep telefonları bile film çekilebilecek seviyede. Hatta bazı klipler cep telefonlarıyla çekiliyor.

Her satıcının bir alıcısı var tabi. En kalitelisi en iyisi olmak zorunda değilsiniz. 100 yıldır yayında olan arka sokaklar hal devam ediyor. Titreyen elde çekilmiş kamera görüntülerine ben tahammül edemesem de bir çok kişiye bu gerçekçi geliyor ve seviliyor.

Mahsun ve İbrahim tatlısesin bir çok klibi ve filmi var. Fakat bu yapımlar evrensel mi? Biraz düşünmek lazım.

Netflix Türk dizisi Muhafız. Çok güzel bir örnek. Seneryo muhteşem. Kusursuz. Oyuncular desen harika. Fakat yönetmeni Umut Aral a sormak lazım. Çok acele mi çektin? isteyerek mi çektin? Çoğu sahneyi başkalarına mı çektirdin? Bu kadar değerli oyuncuyu nasıl harcadın? Gerçeklikten o kadar uzak ve saçma dövüş sahnesi ve konuşma var ki? Esas oğlan ve esas abla sürekli kameraya bakarmış gibi oynuyor. Yav bir kişi de demiyor mu seksi olmaya çalışma, Artis olmaya çalışma, kamera yokmuş gibi oyna kendin ol veya rolün ol ve öyle oyna. Ayrıca bir oyuncunun sesi iyi değilse dublaj yap kardeşim.

Neyse tabi her dizinin bir alıcısı var fakat ben bu senaryo ve ekibin harcandığına üzülüyorum. İzletiyor mu izletiyor fakat tonlama ve amatörlük örnekleri ve hatalarıyla dolu.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst