Neler Yeni

Hey! Rüzgar.com Aklınıza ne eserse!

Derin bir nefes al, dik dur ve aramıza katıl. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerle irtibata geçebilir ve daha bir çok şey yapabilirsin. TC kimlik onayı zorunlu değil ve bu veri sitede tutulmaz. Sadece güvenilmez kişilerden seni korumak istiyoruz. Ticaret yaparken kimlik onayı yapmış olan kişileri seçmeni öneriyoruz. İstediğin zaman bize istediğin soruyu sorabilirsin. Rüzgar.com'un ve hayatın tadını çıkar.

Kayıt Ol

Kayıt Ol

İlan Ver

Ücretsiz İlan Ver

İletişim

Bize istediğiniz zaman istediğiniz soruyu buradan sorun

Bici Bici Nedir ve Nerede Yenir?

ruzgarinsesi

Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
175
11
18
Katılım
22 Ocak 2020
İsmi gibi garip olan yiyecek bir nevi tatlı sınıfına giriyor. İçeriğini kısaca anlatalım kararı siz verin isterseniz. Öncelikle ismini sadece Adanalı tanıdığınız varsa ya da yazın şehre giderseniz görebilirsiniz.

İçerisinde su ve nişasta karışımından yapılan muhallebi bulunuyor. Kaynatılarak yapıla bu karışım daha sonra bir tepside soğutulmaya bırakılıyor ve katı hala dönüşüyor. Kare küp şeklinde dilimlenerek tabaklara konuyor. Küp halindeki bici üzerine kalıp buz rendelenerek karsambaç haline getirilir ve eklenir. Buz üzerine kızılcık şerbeti, meyan kökü, şurup ve gül suyu karşımı bir şerbet buz üzerine dökülür. Üzerine son olarak bolca pudra şeker eklendikten sonra hazır hale gelen bici bici üzerine sunumu güzelleştirmek adına muz, çilek gibi farklı meyveler eklenmekte.

Genel de Adana’da her yerde görebileceğiniz ve tablacılarda satılan Bici Bici asıl olarak sıcak yaz günlerinden barajın kenarında Amerikan Adası olarak geçen yerde yenmeli. Amerikan adasına girdiğiniz yol boyu sayısız bici bici esnafı aracınızın önünü keserek sizi mekanda ağırlamak isteyecektir. Birbirinden renkli bu mekanlar kışında salep gibi sıcak satışlarla açık olmakta. Adanalıların yerlileri tarafından mangal yapacak yerleri engelledikleri düşüncesiyle sevilmeyen bu mekanlar kabul etmek gerekir ki Adanamızın simgesi haline gelmiş durumda.
 

ruzgar

Süper Üye
Yönetici
Moderatör
Kayıtlı Üye
82
3
8
Katılım
13 Ocak 2020
Bursada da bol miktarda var. 30 yıl önce de vardı ama adı buzlu muhallebiydi. Son 10 yıldır bicibici muhallebici diye satılıyor. Efsane güzel.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst