Neler Yeni

Hey! Rüzgar.com Aklınıza ne eserse!

Derin bir nefes al, dik dur ve aramıza katıl. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerle irtibata geçebilir ve daha bir çok şey yapabilirsin. TC kimlik onayı zorunlu değil ve bu veri sitede tutulmaz. Sadece güvenilmez kişilerden seni korumak istiyoruz. Ticaret yaparken kimlik onayı yapmış olan kişileri seçmeni öneriyoruz. İstediğin zaman bize istediğin soruyu sorabilirsin. Rüzgar.com'un ve hayatın tadını çıkar.

Kayıt Ol

Kayıt Ol

İlan Ver

Ücretsiz İlan Ver

İletişim

Bize istediğiniz zaman istediğiniz soruyu buradan sorun

Fırında Balık Yapmanın En Kolay Yolu

ruzgarinsesi

Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
175
11
18
Katılım
22 Ocak 2020
Eğer balık seviyorsanız yemek bulamadığınız günlerde en kolay yemeklerden biride fırında balık diyebilirim. Herhangi bir markete girin ve palamut ya da levrek ne istiyorsanız kendinize göre alın. Balık satan kişiden rica ederseniz temizliğini dahi yapıp size verecektir.

Evinizi gittiğinizde içi ayıklanmış ve yıkanmış balığınızı yemek yağı ve tuzla yavaş yavaş ovalayın. Yemeyiniz fırına girmeye hazır. 180 derece ısıtılmış fırına yemeğinizi atabilirsiniz. İsterseniz yayına tüm şekilde soğan ve domates atarak yanına ekstra tat ekleyebilirsiniz. Pişmiş soğan ve domates de yemeğinizi ekstra olarak pişecektir.

Balığımız pişerken hafif bir salata hatta sadece dilimlenmiş soğan ve limon karnınızı doyurmak için yetecektir. Buradan gerisi sizin ağız tadınıza kalmış. Oldukça mükemmel bir yemeği bu kadar basit şekilde yapmanız mümkün. Ha isterseniz harç hazırlama gibi farklı birçok tariflerde var ama bence balığı bu şekilde sade yemeniz asıl tadı almanızı sağlar.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst