Neler Yeni

Hey! Rüzgar.com Aklınıza ne eserse!

Derin bir nefes al, dik dur ve aramıza katıl. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerle irtibata geçebilir ve daha bir çok şey yapabilirsin. TC kimlik onayı zorunlu değil ve bu veri sitede tutulmaz. Sadece güvenilmez kişilerden seni korumak istiyoruz. Ticaret yaparken kimlik onayı yapmış olan kişileri seçmeni öneriyoruz. İstediğin zaman bize istediğin soruyu sorabilirsin. Rüzgar.com'un ve hayatın tadını çıkar.

Kayıt Ol

Kayıt Ol

İlan Ver

Ücretsiz İlan Ver

İletişim

Bize istediğiniz zaman istediğiniz soruyu buradan sorun

Hırsızı Öldürmek Suç Mu?

ruzgarinsesi

Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
177
11
18
Katılım
22 Ocak 2020
Detaya inmeden öncelik olarak söyleyeceğim siz ne olursa olsun öldürmekten kaçın. Zaten direkt öldürme kasıtlı bir girişim de bulunmanız cinayete girer ve evet suçlu olursunuz. Yatak odasında hırsız öldürmenin ceza olmadığı söylentisi aslında çok farklı detaylar içeriyor.

Her ne olursa olsun planlı ve kasten öldürme cinayettir. Öncelikle hırsızlık suçu 1 ile 3 yıl arası ceza alan bir suçtur. Ancak hırsızın çalma şekline bağlı olarak ceza daha fazla artabiliyor. Sadece ağır ve acil bir ihtiyacı karşılama durumunda yapılan hırsızlıkla malın maddi değerinin düşük olduğu hırsızlıklarda ceza düşebilmekte.

Şimdi konumuzun asıl konusu vurmaya gelelim. Hırsızlıkla alakalı bir konu açıldığında ilk yapılan yorum hırsızı yatak odasına götür orada vur, ölse bile suç sayılmaz denir. Gerçek yaşanan bir olayda bu durum mahkemece resmileşmişti. Ancak bu her olayda aynısı olacak anlamına gelmemekte. Bir ev sahibi salonda öldürdüğü hırsız için ceza alırken başka bir ev sahibi yatak odasında öldürdüğü hırsız için herhangi bir ceza almamıştı. Bu hikayeye bağlı olarak ortaya atılan bu durum tamamen yanlış bilgidir. Olayın gidişatına göre mahkeme hukuk kuralları çerçevesinde değerlendirerek karar verir.

Yasalara göre evinize giren hırsızla bir mücadele içerisine girmek meşru müdafaa ancak tabi ki orantıyı doğru kurmak şartıyla. Sonuç ölü de olsa mahkeme bunu detaylandırarak değerlendiriyor. Yatak odasında uyku halinde gelen sesle karşınızda yabancı birini görüp anlık heyecanla çekmecede yer alan silahla hırsızı öldürmeniz suç sayılmayacaktır. Öncelikle planlı bir girişim değil olayın heyecanı ve şoku ile yapılan hareket sonucu yaşandığı için ceza verilmedi. Ancak diğer ev sahibi uykusundan uyanıp sesleri duyarak durumun farkında ve bilinçli bir şekilde hırsızı ev içinde bularak kaçarken vurması ve ölmesi mahkeme tarafından cinayet olarak karar verilmektedir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst