Tirilye’ye kuş bakışı baktınız mı?

Yayınlama: 15.07.2022
70
A+
A-
İç Mimar , doğa , kamp ,orman
  ruzgar trilye 2
  Terilye Havadan Çekim

  Tirilye Bursa’nın ve Türkiye’nin gezilmesi gereken en güzel yerlerinden biri. Tarihi yapısı, deniz ve doğayla birleşik eşsiz güzelliği ile yolunuz düşmese bile mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerinden biridir Tirilye.

  Tirilye Mudanya’ya 11km uzaklıkta. Bursa merkezden gitmek isterseniz de yaklaşık 30-50dk’da varabileceğiniz bir yer. Güney marmara denilebilecek bir bölgede. Öncelikle zeytiniyle ünlü.

  Burası da Bursa’da bir çok yerin olduğu gibi eski bir Rum yerleşim alanı. Tirilyenin sadece sahil kısmını ziyaret etmeyin. Çok eski çok güzel tarihi yapılar da göreceksiniz Tirilye’de.

  Tirilye’de İznik konsülünden görüş ayrılıkları nedeniyle aforoz edilen (Dinden atılan) 3 Papazın kurduğu v bu gün hala ayakta olan kiliseyi de ziyaret etmenizi öneririm. Aya Yani, Aya Yorgi ve Aya Sorti adındaki papazların hanki konuda dinden atıldıklarını da yorum kısmına ekleyerek sizlerle paylaşalım.

  Burada yaşayan Rumların büyük bir kısmı Kurtuluş Savaşıyla birlikte Yunanistan’a kaçmıştır. Kalanlar ise mübadele ile birlikte Türkler’le birlikte yer değiştirmiştir.

  Eski kayıtlarda Bryllion, Trigleia, Trilye veya Tirilye olarak geçen yerleşim alanı, Osmanlı zamanında Mahmut Şevket Paşa kasabası olarak değişmiş, 1963 yılında ise Zeytinbağı adını almıştır.

  Fakat günümüzde yine en eski adlarından biri yani Tirilye olarak anılmaya devam etmektedir.

  Tirilye ziyaretimizde çektiğimiz Kuş bakışı Tirilye sahil videolarını ve Tirilye fotoğraflarımızı aşağıda görebilirsiniz:

  Tirilye Gün Batımı Havadan Çekim
  Tirilye Sahil Tekne Havadna Çekim

  Yazarın Son Yazıları
  Bir Yorum Yazın

  Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

  Henüz yorum yapılmamış.