Tirilye’ye kuş bakışı baktınız mı?

15.07.2022
20
A+
A-
Terilye Havadan Çekim

Tirilye Bursa’nın ve Türkiye’nin gezilmesi gereken en güzel yerlerinden biri. Tarihi yapısı, deniz ve doğayla birleşik eşsiz güzelliği ile yolunuz düşmese bile mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerinden biridir Tirilye.

Tirilye Mudanya’ya 11km uzaklıkta. Bursa merkezden gitmek isterseniz de yaklaşık 30-50dk’da varabileceğiniz bir yer. Güney marmara denilebilecek bir bölgede. Öncelikle zeytiniyle ünlü.

Burası da Bursa’da bir çok yerin olduğu gibi eski bir Rum yerleşim alanı. Tirilyenin sadece sahil kısmını ziyaret etmeyin. Çok eski çok güzel tarihi yapılar da göreceksiniz Tirilye’de.

Tirilye’de İznik konsülünden görüş ayrılıkları nedeniyle aforoz edilen (Dinden atılan) 3 Papazın kurduğu v bu gün hala ayakta olan kiliseyi de ziyaret etmenizi öneririm. Aya Yani, Aya Yorgi ve Aya Sorti adındaki papazların hanki konuda dinden atıldıklarını da yorum kısmına ekleyerek sizlerle paylaşalım.

Burada yaşayan Rumların büyük bir kısmı Kurtuluş Savaşıyla birlikte Yunanistan’a kaçmıştır. Kalanlar ise mübadele ile birlikte Türkler’le birlikte yer değiştirmiştir.

Eski kayıtlarda Bryllion, Trigleia, Trilye veya Tirilye olarak geçen yerleşim alanı, Osmanlı zamanında Mahmut Şevket Paşa kasabası olarak değişmiş, 1963 yılında ise Zeytinbağı adını almıştır.

Fakat günümüzde yine en eski adlarından biri yani Tirilye olarak anılmaya devam etmektedir.

Tirilye Gün Batımı Havadan Çekim
Tirilye Sahil Tekne Havadna Çekim

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.