Senin Cahilliğin Benim Yaşamımı Etkiliyor

Yayınlama: 04.01.2024
Düzenleme: 25.01.2024 23:27
6
A+
A-

Senin Cahilliğin Benim Yaşamımı Etkiliyor

Senin Cahilliğin Benim Yaşamımı Etkiliyor kitabının Celal Şengör tarafından yazıldığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kitap Damla Karakuş tarafından yazılmıştır ve Celal Şengör ile yapılmış bir söyleşinin notlarıdır. Celal Şengör sevdiğim ve mutlaka dinlediğim ender insanlardan biri. Bazı konularda bana göre bazı takıntıları ve yanlış düşünceleri olsa da Celal Şengör ülkeminizin yetiştirdiği en değerli insanlardan biri.

Senin Cahilliğin Benim Yaşamımı Etkiliyor
Senin Cahilliğin Benim Yaşamımı Etkiliyor

Senin Cahilliğin Benim Yaşamımı Etkiliyor kitabı boyunca Elit kesmin, Burjuva kesmin keskin kokusu burnunuzdan gitmiyor. Celal Hoca’da bu konuda sıklıkla hatırlatmada bulunuyor. Demek istediğini anlasam da bu düşünce tarzının sonunun Kast sistemi, veya kölelik sisteminden pek de farklı olmadığını düşündüğümden bu düşünce tarzına hiç saygı duyamıyorum.

Elit kesimde doğan beş para etmez biri ve yoksul kesimde doğan çok değerli birinin başına gelenleri hayal ederseniz bu liberal düşünceyi neden anlamak istemediğimi anlarsınız. Demokrasi konusunda da benzer düşünceye sahip Celal Hoca. Seçilmiş elit kişilerin seçim hakkı gibi bir zırvanın ne kadar tehlikeli sonuçlar doğuracağı konusunda maalesef çok iyimser. Ayak takımının iktidarının korkunç bir şey olduğu hakkındaki görüşü bana göre korkunç.

Mimar Sinan’ın dahil iyi bir mimar olmadığı, iyi bir mühendis olduğu konusundaki düşünceleri çok ilginç ve haklı gibi duruyor. Esas problemin ise bizim gibi doğu toplumlarında ben ustamı geçemem anlayışının olduğunu söylüyor.

Senin Cahilliğin Benim Yaşamımı Etkiliyor kitabın adı da biraz da burdan geliyor başkasının cahilliği benim yaşamımı etkiliyor.

Çocuk yetiştirme konusundaki tavsiyeleri çok değerli. Bir çok yazar, kitap ve müze hakkında öneriler var kitapta. Atatürk’ün Arnavut olduğuyla ilgili vurgusu yerinde ve ilginç. Ne mutlu Türküm diyene’yi daha iyi anlatıyor.

Elitlik mutlaka saygı duyulmalıdır. Toplum eşit olamaz. Halk elit sınıfına yükselmeye çalışmalıdır ve elit sınıfına saygı duyulmalıdır. Bu saygı duyulmalıdır defalarca tekrarlanıyor.

Psikolog / Psikiyatrist karşılaştırması konusundaki görüşleri maalesef çok ön yargılı. Öfke için lityum almanın çözüm olacağını; terapinin mantıksız olduğu düşünceleri maalesef tamamen Celal hocanın bu konu hakkındaki cahilliğinden kaynaklanıyor.

Şunu da belirtelim, yetkin bir psikolog ilaç ile tedavi edilmesi gereken bir danışanına, boşuna ilaç kullanma gel ben sana yardım ederim demez. Danışanına duruma açıkça belirtir ve bir Psikiyatriste yönlendirir. Ayrıca iyi bir psikiyatrist de gerektiği zaman hastasını bir psikolog’a yönlendirir.

1989 doğumlu oğlunun şu anda İsrail’de çalışıyor oluşu da ilginç bilgiler arasında. Ailesi Pepsi ve Fruka markalarını Türkiye’ye getirmiş. Konserve alanında ilk yatırımcılardan olmuş. Savaş sonrası Türkiye’ye göçen dedesi Atatürk sayesinde zengin olanlardan. Anneannesinin kuzeni Atatürk’ün Çanakkale’de komutanıymış.

Ben kitaptan oldukça keyif aldım ve okunmasını şiddetle öneriyorum. Hayata bakış açısıyla ilgili oldukça yol gösterici bir kaynak olmuş.

Tüm soru ve görüşleriniz için buraya tıklayabilirsiniz.

Yer sağlayıcı aior.com

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.